Neki su roditelji predavali zahtjeve u više vrtića, tako da je, po njezinoj procjeni, za smještaj podneseno oko 28 tisuća zahtjeva.
U Zagrebu je stanje također kritično, istaknula je i dodala kako je je vrtiće napustilo 5770 djece, koji su se upisali u prvi razred, a zaprimljeno je 8330 zahtjeva za prijam, a u zagrebačkim gradskim, privatnim i vrtićima u vjerskim ustanovama ima 6627 mjesta.
Po njezinoj procjeni na popisima će ostati 1700 djece. Najveći su pritisci na vrtiće u Podsusedu, Malešnici, Španskom, Jarunu i Sesvetama, gdje 450 djece ne će moći dobiti mjesto.
Konačni podatci o broju upisane djece znat će se 1. rujna, kad roditelji i vrtići potpišu ugovore.
Za smještaj djece jasličke dobi zaprimljeno je čak 5106 zahtjeva, a 3224 za djecu starijih dobi.
Marija Ivanković to objašnjava time što od ove godine Zagreb subvencionira smještaj jasličke djece, tako da roditelji izdvajaju 200 kuna na mjesec, a cijena za satrije dobi je 400 kuna.
Zagrebu nedostaje 20 dječijih vrtića od 200 do 250 mjesta, istaknula je Ivanković. Po njezinim riječima u osnivanju je osam privatnih vrtića, te bi bilo poticajno kad bi Zagreb u jednako sufinancirao svako vrtićko mjesto, bez razlike je li u gradskom, privatnom ili u vrtiću u vjerskoj ustanovi.
Zagreb mjesto u gradskom vrtiću subvencionira sa 1150 kuna, a u privatnom i vrtiću u vjerskoj ustanovi sa 700 kuna.