Deset godina nakon pada zaštićene zone Srebrenice i najvećeg masakra koji se zbio na europskom kontinentu nakon Drugog svjetskog rata na spomen groblju podignutom u znak sjećanja na ovaj događaj do sada je pokopana tek 1441 žrtva.
Svi ostali likvidirani - a nepobitno je utvrđeno kako su nakon okupacije Srebrenice srpske postrojbe pobile najmanje osam tisuća Bošnjaka - još uvijek čekaju identifikaciju u nekom od komemorativnih centara ili su im kosti i dalje u nekoj od brojnih masovnih grobnica koje tek trebaju biti otkrivene.
Ove godine u Srebrenici se 11. srpnja očekuje više od 50 tisuća ljudi koji svojim dolaskom na mjesto velike tragedije žele odati počast nevinim žrtvama i još jednom podsjetiti kako su za to odgovorni ne samo izravni počinitelji i njihovi nalogodavci nego i međunarodna zajednica koji nije poduzela ništa da bi spriječila masovna pogubljenja srebreničkih Bošnjaka.
Među visokim uzvanicima koji će se okupiti u Potočarima bit će i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić što je u subotu i službeno potvrđeno.
Od šefova država očekuju se još predsjednik državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović te Albanije Alfred Moisiju, no najveću pozornost izazvala je najava dolaska predsjednika Srbije Borisa Tadića.
Najavljen je i dolazak ministara vanjskih poslova Velike Britanije Jacka Strawa, Francuske Philippe Douste-Blazyja, Nizozemske Bernarda Bota, Švedske Laile Freivalds, Turske Abdulaha Gula, Slovenije Dimirija Rupela, Makedonije Ilinke Mitreve, te Bugarske Solomona Passyja.
Američku će diplomaciju zastupati veleposlanik Pierre Richard-Prospere zadužen za pitanja ratnih zločina.
U Potočare će stići i predsjednik Svjetske banke Paul Wolfowitz te europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, a Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) predstavljat će njegov predsjednik Theodor Meron.
Glavna tužiteljica ICTY-a Carla del Ponte ne dolazi, a takvu svoju odluku obrazložila je činjenicom da su najodgovorniji za srebreničke zločine, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, još uvijek na slobodi.
Komemoracija će početi u ponedjeljak u 12 sati intoniranjem himne BiH i podizanjem državne zastave.
Slijedit će kraća scenska izvedba "Srebrenički inferno", a potom će govoriti član Predsjedništva BiH Sulejman Tihić, gradonačelnik Srebrenice Abdurahman Malkić, šef britanske diplomacije Straw, te Wolfowitz i na kraju Meron.
Potom će biti obavljen pokop-dženaza 610 žrtava.
Organizatori, a među njima i predsjednik Upravnog odbora Fondacije Srebrenica-Potočari Beriz Belkić tvrde kako će, unatoč nedavno otkrivenom pokušaju postavljanja eksploziva u Potočarima, svim sudionicima komemoracije biti zajamčena puna sigurnost.
Belkić međutim ističe kako je puno važnije što će se dogoditi nakon 11. srpnja.
"Poslije ovakvog ogromnog interesa i verbalne potpore i razumijevanja, pitanje je što će se zbivati sedam dana nakon skupa u Potočarima. Hoćemo li te ljude ponovo ostaviti same i sa svojom tugom i beznađem ili ćemo imati pošteniji odnos prema njima?", upozorava Belkić.