Rok otplate zajma je 15 godina, uključujući petogodišnji poček.
Iz Svjetske banke ističu da će hrvatski projekt tehnologijskog razvitka dugoročno pokazati pozitivne rezultate u hrvatskom gospodarstvu smanjenjem izdvajanja iz državnog proračuna za institucije za istraživanje i razvoj. Lokalnim privatnim tvrtkama donijet će koristi od povećane dobiti, veće konkurentnosti, povećanog udjela na tržištu i pozitivnog učinka na izvoz.
Naime, tri su glavne komponente projekta: restrukturiranje institucija za istraživanje i razvoj, s naglaskom na primijenjena istraživanja, uz istodobno zadržavanje znanstvene izvrsnosti; povećanje tehnoloških sposobnosti privatnih poduzeća pružanjem financijske potpore za nove tehnološke tvrtke, tvrtke koje se zasnivaju na tehnologiji i znanstveno-istraživačke centre; te uključivanje hrvatske znanstvene dijaspore u zajedničke projekte i druge inicijative, u svrhu transfera znanja i sposobnosti na dobrobit čitavog hrvatskog društva, kao i poticanje znanstvenika na povratak u Hrvatsku.
"Projekt će se zasnivati na velikom znanstvenom znanju hrvatskih institucija za istraživanje i razvoj i pomoći će uvođenju više inovacija na tržište. Također će pomoći smanjiti 'odljev mozgova', kao i pomoći upotrebu bogatstva znanja i resursa hrvatske dijaspore za nacionalnu dobrobit", rekao je direktor Svjetske Banke za Bugarsku, Hrvatsku i Rumunjsku Anand K. Seth.
Iz Svjetske banke također ističu kako je Hrvatska postigla velik napredak u svom prijelazu prema tržišnom gospodarstvu. Međutim, hrvatska Vlada shvaća da treba još mnogo uraditi kako bi se poboljšala konkurentnost hrvatskog gospodarstva i kako bi se ono dovelo na put održivog gospodarskog rasta.
Povećana produktivnost i tehnološka osnovica, kao i jačanje veza između institucija za istraživanje i razvoj, znanstvene zajednice i industrije pomoći će poduzećima da postanu konkurentnija i olakšat će gospodarsku integraciju Hrvatske u globalna tržišta. Osim toga, poboljšanje tehnologijskih sposobnosti tvrtaka važan je korak na putu Hrvatske prema pridruživaju Europskoj uniji u budućnosti, navode iz Svjetske banke.
Projekt je pripremljen u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Brodarskim institutom, Poslovno-inovacijskim centrom Hrvatske i Institutom Ruđer Bošković.
Hrvatska je postala članicom Svjetske banke 1993. godine, a od tada je Banka za Hrvatsku osigurala ukupno oko 1,2 milijarde dolara za 32 projekta.