Riječ je o nevladinoj organizaciji kojoj je cilj unapređenje lokalne demokracije, međuetničkih odnosa, zaštite ljudskih i manjinskih prava i sloboda te prekogranične suradnje gradova na prostoru bivše Jugoslavije i jugoistoka Europe.
Osnivanje mreže potaknuli su članovi Igmanske inicijative, asocijacije 140 nevladinih udruga koje rade na pomirenju i poticanju suradnje između država nastalih raspadom nekadašnje Jugoslavije i šire regije.
Osnivačke dokumente mreže potpisali su u Ilirskoj dvorani na zagrebačkom Gornjem gradu gradonačelnici i predstavnici lokalnih vlasti iz svih zemalja bivše Jugoslavije, Albanije, Bugarske, Grčke, Mađarske i Rumunjske.
Potporu djelovanju asocijacije međuetničkih gradova dali su visoki predstavnici hrvatske države, Pakta o stabilnosti, Vijeća Europe i Organizacije za europsku sigurnost i suradnju.
Podsjetivši na nedavne ratove na prostoru bivše Jugoslavije, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izjavio je kako je "puno lakše zatrovati, nego dekontaminirati" taj prostor i ljude koji na njemu žive.
"Vi ste se uhvatili teškog posla razvijanja multietničnosti, koju sam oduvijek podržavao i koja je dio mog političkog programa", istaknuo je Mesić.
Dodao je da je i njegov današnji odlazak u posjet Srbiji i Crnoj Gori, Subotici i Kosovu dio napora koje ulaže u normalizaciju odnosa i poticanje suradnje između zemalja okruženja.
Predsjednik Pakta o stabilnosti Erhard Busek obećao je potporu mreži multietničkih gradova, koja je, rekao je, dobar primjer cijeloj ujedinjenoj Europi i "važan kamenčić u mozaiku europske stabilnosti".
"Možete biti Europljani samo ako znate živjeti zajedno", poručio je Busek dodavši kako je prostor JI Europe u prošlosti puno izgubio zbog totalitarizama, nacionalizama i ratova.
Potporu mreži izrazio je i Goran Svilanović, bivši jugoslavenski ministar vanjskih poslova i predsjedavajući Prvog stola Pakta o stabilnosti koji smatra da je "ideja prijateljstva veća od ideje nacionalne države, a bogatstvo Europe jače od bilo koje nacionalne ideje".
Predstavnici novoosnovane mreže multietničkih gradova nastavili su zasjedanje radnim dijelom u kojem raspravljaju o toleranciji, komunikaciji i suradnji te o euroregionalizmu i prekograničnoj suradnji.