Sudionici kampa su studenti biologije, veterine, predstavnici Zelene akcije i lokalno stanovništvo, a stručno vodstvo su Marcele Roche iz Češke i Milena Šijan.
Svrha eko kampa je utvrđivanje prisutnosti vidre (tragovi šapa, izmet i putevi kojima prolazi) u ovom dijelu Like, osiguravanje zaštite izabranih prioritetnih biljnih i životinjskih vrsta (od kojih je jedna vidra), te razvijanje i primjenjivanje plana zaštite vidri.
Prema znanstvenim podatcima vidre nema u rijeci Lici, no lokalni stanovnici, u prvom redu ribolovci, izvještavaju da su je zamijetili u posljednjih desetak godina.
"Prvenstveno ćemo se fokusirati na donji tok rijeke Like te jezero Kruščica, jer sve dojave dolaze iz tog dijela toka, a i ostatak toka je većinom kanjonski, pa vjerujemo da on vidrama nije prikladno stanište", rekla je voditeljica kampa, Irma Popović, iz Zelene akcije.
Ako se potvrdi postojanje vidre to bi bio značajan argument za bolju zaštitu ovog biološki značajnog područja, te bi pomoglo razvoju eko-turizma u Lici, jer turisti sve više traže očuvane prostore bogate divljim vrstama, naglašavaju u Zelenoj akciji.
Kamp i istraživanje provodi se u sklopu višegodišnjeg projekta zaštite biološke raznolikosti šireg područja Velebita i promicanja održivog razvoja, pod nazivom "Zeleni pojas Velebit".