"Ipak, moram primijetiti da prvi podaci govore o stanovitim nepravilnostima", dodao je Javier Solana koji drži da se te "nepravilnosti moraju temeljito ispitati i riješiti kako se ubuduće ne bi ponovile".
U zajedničkom priopćenju, OESS, Euoropski parlament i Vijeće Europe ocijenili su pak u ponedjeljak da su se na albanskim izborima od 3. srpnja "djelomično" poštovala demokratska pravila, unatoč nekoliko ozbiljnih izgreda.
Uz nadzor više od 400 stranih i 3.500 domaćih promatrača, oko 2,8 milijuna birača koji trebaju izabrati 140 zastupnika, glasovali su uglavnom mirno. To je promjena u odnosu na prošle izbore koje su obilježile nepravilnosti, prosvjedi i žestoki sukobi.
Miran tijek izbora bio je potreban tim više što Albanija, među najsiromašnijim europskim zemljama, želi 2005. s Europskom unijom potpisati ugovor o stabilizaciji i pridruživanju.
Prema prvim procjenama, rezultat je tijesan.
Stoga Solana traži od svih političkih snaga da se "i dalje suzdržavaju od donošenja preuranjenih zaključaka o ishodu izbora i da pričekaju konačne rezultate" prije nego "priznaju rezultate utemeljene na demokratskom izboru albanskih birača".
Povrh toga, visoki predstavnik "poziva sve demokratske snage da surađuju kako bi se brzo, mirno i demokratski sastavila nova vlada".