"Imamo potvrdu" o sudaru, izjavio je tri minute nakon udara tehničar NASA-e u Jet Propulsion Laboratory (JPL) u Pasadeni blizu Los Angelesa.
Fotografija koju je snimila sonda koja je ostala na 500 km udaljenosti, pokazala je preokrenut stožac kako izlazi iz kometa, oblak koji je izazvao projektil kad je udario brzinom od približno 37.000 km na sat. "Oblak je bio puno veći od očekivanog", kazao je jedan od tehničara JPL-a.
Prije nego što je udario, projekt je poslao fotografiju kometa, nepravilnu zvijezdu u obliku kruške pokazujući bijelu površinu na kojoj se ističe nekoliko kratera.
Po riječima tehničara, projekt je pao točno gdje su željeli, nakon tri ispravljanja putanje u nizu tijekom posljednjih 90 minuta puta.
Taj je pokus prvi pokus takve vrste u povijesti osvajanja svemira, a trebao bi omogućiti bolje razumijevanje stvaranja solarnog sustava i planeta.
Lansirana s Cape Canaverala u Floridi 12. siječnja, sonda Deep Impact prošla je u 173 dana putanju od oko 431 milijuna kilometara kako bi se približila Tempelu 1.