HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.405,63 10.290,78
Tokyo/NIKKEI 11.577,44 11.513,83
London/FTSE-100 5.100,80 5.090,40
Frankfurt/DAX 30 4.570,62 4.557,46
--------------------------------------------------
Cijene američkih dionica u utorak su značajnije porasle uslijed pada cijena nafte za više od dva dolara po barelu i skoka indeksa povjerenja potrošača u Sjedinjenim Državama na najviše razine u zadnje tri godine, što je umanjilo zabrinutost tržišta oko rasta profita kompanija i osobne potrošnje.
Njujorški Dow Jones indeks ostvario je prvi dobitak u posljednjih sedam dana poslovanja, ojačavši za 1,12 posto na 10.405 bodova. Tehnološki Nasdaq indeks dobio je na vrijednosti 1,2 posto, dosegnuvši na zatvaranju 2.069 bodova.
Jačanju Dow Jonesa najviše su pomogle dionice industrijskih divova poput United Technologies, čije su dionice poskupjele za gotovo tri posto, te diversificiranog proizvođača 3M, koji je zabilježio rast cijena dionica od oko dva posto.Gotovo dva posto poskupjele su i dionice još jedne komponente Dow Jones indeksa, International Business Machinea (IBM).
Podršku dionicama pružilo je klizanje cijena nafte na američkom tržištu za gotovo dva dolara po barelu nakon što su trgovci ubilježili profite po njihovom skoku na rekordno visokih 60,95 dolara po barelu, zabilježenih u ponedjeljak na tržištu u New Yorku.
Dobrom raspoloženju ulagača pridonio je i najnoviji podatak o skoku indeksa povjerenja potrošača u SAD-u u lipnju na najviše razine u zadnje tri godine od 105,8 bodova. Razlog je jačanje optimizma potrošača u pogledu tržišta rada, navodi se u izvješću privatne istraživačke kompanije Conference Board.
"Činjenica da su cijene nafte pale nakon što su trgovci odlučili ubilježiti profite bila je od pomoći", kazao je Peter Cardillo, glavni tržišni strateg u SW Bach &Co. "Nesumnjivo ohrabruje to što je povjerenje potrošača ojačalo unatoč visokim cijenama energenata".
Niže cijene nafte donijele su olakšanje i diskontnim lancima maloprodaje, predvođenima najvećim svjetskim lancem maloprodaje Wal-Martom, čije su dionice poskupjele 1,9 posto. Iz istog razloga značajnije dobitke ostvarile su i dionice zrakoplovnih kompanija poput Delta Air Linesa, i to u visini čak 13 posto. Poskupjele su, nekih 9,3 posto, i dionice još jednog pripadnika toga sektora AMR Corp., matične kompanije American Airlinesa.
Europski burzovni indeksi također su porasli ponajviše zbog jačanja dionica naftnog sektora po značajnijem klizanju cijena nafte, većem od očekivanja povjerenju potrošača u SAD-u i naznakama nove konsolidacije u telekom sektoru. Među najzaslužnijima za europske dobitke bio je Royal Dutch/Shell, čije su dionice ojačale 3,5 posto nakon podrške planiranom udruživanju njegove dualne vlasničke strukture. Londonski Ftse indeks porastao je 0,93 posto, na 5.090 bodova. Frankfurtski DAX indeks ojačao je 0,74 posto, na 4.557 bodova.
Cijene europskih dionica u srijedu su bilježile rast drugi dan zaredom, pod utjecajem jačanja telekom dionica, predvođenih onima France Telecoma koji je iznenadio najavom isplate veće dividende nego što se očekivalo.
Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,2 posto, dosegnuvši 5.100 bodova. Frankfurtski DAX bio je na dobitku od gotovo 0,3 posto, popevši se na 4.570 bodova.
Najveći pojedinačni dobitnik bio je sektor telekoma, čije su dionice u prosjeku ojačale za 1,2 posto. Među dobitnicima se ponajviše isticao France Telecom, koji je zabilježio rast cijena dionica od četiri posto nakon što je najavio veću od očekivane dividende i obećao nastavak kresanja troškova i zaduženosti u sklopu trogodišnjeg plana rasta. Uzlaznom trendu pridružili su se još Telecom Italia i Deutsche Telekom.
"France Telecom trebao bi pružati podršku sektoru telekoma tijekom ostatka tjedna", izjavio je jedan trgovac.
Klizanje cijena nafte na nešto iznad 58 dolara po barelu s rekordnih 60,95 dolara, zabilježenih u ponedjeljak, pomoglo je smanjenju zabrinutosti glede korporativnih zarada i osobne potrošnje ali je pritisnulo cijene dionica naftnih kompanija. Pritom su dionice Royal Dutcha i Shella pojeftinile 1,3 i 1,1 posto samo dan nakon što je podržano planirano odbacivanje stoljetne dualne vlasničke strukture.
Oslabile su i dionice British Petroleuma, nekih jedan posto, no cijene nafte mogle bi ponovno dobiti podršku u tjednom izvješću američke vlade o zalihama nafte za koje se očekuje da će pokazati njihovo smanjenje četvrti tjedan zaredom.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,55 posto, na 11.577 bodova, najvišu razinu na zatvaranju od 13. travnja.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2046 1,2079 1,2025
USD/JPY 110,34 110,39 109,72
GBP/USD 1,8144 1,8181 1,8126
USD/CHF 1,2825 1,2852 1,2785
-------------------------------------------------
Dolar je ojačao prema najznačajnijim svjetskim valutama u srijedu, dan uoči sastanka američke središnje banke Fed i odluke o podizanju kamatnih stopa.
Dolar je ojačao nekih 0,5 posto prema euru, koji trenutno stoji 1,2046 dolara. Na dobitku je bio i prema jenu, dosegnuvši 110,34 jena, što je višemjesečna najviša razina.
Očekuje se da će američka središnja banka Fed na zasjedanju u četvrtak podići ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, na 3,25 posto, što će povećati privlačnost američke valute. Usporedbe radi, u eurozoni ključne kamatne stope trenutno iznose dva posto.
"Kada se radi o vrijednosti eura u odnosu na dolar, postoji, naravno, kombinacija učinaka od prinosa do općenito negativnih gledišta na zbivanja u eurozoni, politička i gospodarska", kazao je Peter Dixon, ekonomist Commerzbanke.
"U takvim okolnostima očekujete da dolar ostane prilično jak", dodao je Dixon.
Dolar je pored dobitaka prema euru i jenu pred Fedovu odluku zabilježio nove najviše višemjesečne razine i prema švicarskom franku, te stoji 1,2825 franaka.
Britanska funta oslabila je pak u odnosu na dolar te trenutno stoji 1,8144 dolara, nakon što je najnoviji podatak iz britanske maloprodaje pokazao pad prometa u lipnju po najvišoj stopi u najmanje 22 zadnja mjeseca. Funta je bila na gubitku i prema euru.
"Fedovo podizanje kamatnih stopa istaknut će nadmoćnu gospodarsku izvedbu SAD-a, što će ići u prilog američkoj valuti", ukratko je komentirao valutni strateg u Calyonu, Kristjan Kasikov.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
29.06. USLIB 3,33 3,33 3,49 3,66
29.06. EULIB 2,11 2,11 2,11 2,09
----------------------------------------------------