Takva odluka donesena je na ročištu u slučaju "Lijanovići", koje je prije dogovoreno i trebalo je biti samo službeni početak suđenja, no zbog policijske akcije izvedene u Širokom Brijegu u ponedjeljak, pretvoreno je i u raspravu o mogućem uvođenju novih dokaza u taj predmet za koji vlada veliko zanimanje.
Uz četvoricu braće Ivanković-Lijanović, optuženi su i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) Dragan Čović, predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić te profesor Pravnog fakulteta u Sarajevu Zdravko Lučić.
Tužitelj Jonathan Ratel službeno je označio početak suđenja čitanjem osobnih podataka o optuženicima kako bi se zadovoljio zakonski rok.
Jedan od branitelja braće Ivanković-Lijanović, odvjetnik Marko Martinović zatražio je od Suda objašnjenje kako je moguće da tužitelji dva dana uoči početka glavne rasprave još prikupljaju dokaze iako je optužnica već potvrđena, uključujući i sve relevantne dokaze te moguće svjedoke.
Martinović je također zatražio da se obrani osigura uvid u sve moguće nove dokaze i svjedoke na koje bi se tužitelj mogao pozvati u nastavku procesa.
Odvjetnik Josip Muselimović, koji brani Dragana Čovića, rekao je da je razvoj događaja u tom slučaju tipičan primjer sukoba kontinentalnog i anglosaksonskog prava.
"Uopće ne znamo jesmo li u fazi glavne rasprave ili pak istrage", dodao je.
Početak suđenja u slučaju "Lijanovići" očekuje se u rujnu.