Zakon o kemikalijama Sabor je donio prije dvije godine bez ikakve rasprave, unatoč protivljenju toksikologa koji nisu sudjelovali u njegovoj izradi, rečeno je na konferenciji za novinare.
Zakonom je nadležnost nad zaštitom od opasnih kemikalija prebačena s Ministarstva zdravstva na Ministarstvo gospodarstva, no Vlada je u prosincu 2004. godine, zbog nepostojanja uvjeta, odgodila primjenu zakona do 1. srpnja ove godine.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju Franjo Plavšić ističe da su zakon, koji je trebao biti u skladu sa zakonima EU-a, radili činovnici iz nekoliko ministarstava, te da su potpuno zanemarene primjedbe struke.
"Donesen je zakon u kojem je potpuno zanemarena preventivna zaštita ljudskog zdravlja i okoliša od otrova a problem je sveden samo na liječenje otrovanih, pa dolazi vrijeme kaosa i nesigurnosti", ustvrdio je Plavšić. Pritom je naglasio kako ni jedna država EU-a zaštitu od opasnih tvari nije stavila u nadležnost gospodarstva.
Zakon o kemikalijama ukida inspekcijski nadzor te granični sanitarni nadzor uvoza i provoza opasnih tvari, što znači da se u Hrvatsku bez nadzora može godišnje uvesti 120.000 tona opasnih kemikalija, a preko nje prevesti 40 tona.
Stručnjaci upozoravaju da svatko može raditi što hoće jer nije regulirana maloprodaja ni način korištenja opasnih tvari, a u dosadašnjem uhodanom sustavu granična sanitarna inspekcija zaustavljala je prosječno tri pokušaja ilegalnog uvoza tjedno, među kojima i neke od 140 zabranjenih kemikalija s europske liste.
Novi zakon sve nadležnosti koncentrira na jednom mjestu - u Uredu za kemikalije pri Ministarstvu gospodarstva, a one su dosad bile raspodijeljene u Ministarstvu zdravstva, Upravi za sanitarnu inspekciju, županijskim Uredima za zdravstvo, Hrvatskom zavodu za toksikologiju, Državnom zavodu za normizaciju i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Toksikologinja Alka Wolf Čoporda ističe kako je osnovni problem pitanje nadležnosti, odnosno može li Ured za kemikalije imati stručnu i nadzornu ulogu, te hoće li netko iz gospodarstva procjenjivati je li neka tvar kancerogena ili ne.
Toksikolozi smatraju da zakon treba povući i donijeti novi ili izmijeniti postojeći Zakon o otrovima, koji je dobar i najvećim dijelom u skladu sa zakonima u EU.