Naprava, nalik na pacemaker za mozak, ima elektrode koje se ugrađuju u mozak kako bi zaustavile ili prekinule električne moždane valove povezane s depresijom.
U četiri od šest bolesnika, u kojih drugi oblici liječenja nisu djelovali, duboka moždana stimulacija ublažila je depresiju.
"Pacijenti će iskusiti hitan prekid negativnog stanja", rekla je Helen Mayberg, neurologinja s Medicinske škole na Sveučilištu "Emory" u Atlanti.
Ta je tehnika razvijena za oboljele od Parkinsonove bolesti, ali Helen Mayberg i njezini kolege su je primijenili i na oboljele od depresije.
"Ovo je najuzbudljiviji trenutak u liječenju depresije u posljednjih deset godina", rekao je David Nutt.
Koristeći se tehnikama slikanja mozga, znanstvenici su bolesnicima pod lokalnom anestezijom ugradili elektrode duboko u područje mozga povezano s depresijom.
Dok je bolesnicima mozak bio pod stimulacijom, liječnici su od njih tražili da im objasne kako se osjećaju. Svi su svoje stanje opisali kao mir i lakoću. Znanstvenici tvrde da nema nuspojava.
Pacijentima koji su odgovorili na duboku stimulaciju mozga ugrađena je naprava nalik na pacemaker kako bi se ona trajno održala.