Predsjednik Mesić u svečanom je govoru podsjetio na povijesnu odluku Hrvatskog sabora od 25. lipnja 1991. o proglašenju neovisne i samostalne Republike Hrvatske, odluku koja je, po njegovim riječima, kamen temeljac suvremene hrvatske državnosti.
Govoreći o proteklih 14 godina, Domovinskom ratu i mirnoj reintegraciji, nakon kojih se Hrvatska, rekao je, konačno mogla posvetiti obnovi i gospodarskom oporavku, predsjednik je istaknuo da se Hrvatska, zadnjih godina i ubrzano, utemeljila kao demokratska država, s visokim standardima ljudskih i manjinskih prava i sloboda.
"Hrvatska se afirmirala kao zemlja koja je prednjačila u mirovnim procesima i uspostavi dobrosusjedskih odnosa između zemalja na jugoistoku Europe, kao zemlja koja je danas spremna prihvatiti i ispuniti svoje međunarodne obveze i zauzeti odgovarajuće mjesto u međunarodnoj zajednici", kazao je.
Hrvatska, naglasio je Mesić, danas s ponosom može reći da su obnova i povratak izbjeglica pri kraju, da se gospodarstvo postupno oporavlja, iako je, rekao je, željenu bržu obnovu gospodarstva usporila "nedovoljno osmišljena, a katkad i kriminalna privatizacija".
"Ipak, uza sve naslijeđene i novostečene probleme, danas, sjećajući se povijesne odluke od prije 14 godina, možemo biti zadovoljni i ponosni postignućima u tom razdoblju", dodao je.
Nužnim je ocijenio da se Hrvatska i dalje razvija kao demokratska država, država političkih sloboda i stabilnosti, slobodnog poduzetništva i socijalne pravde.
Važno je, kazao je Mesić, i dalje provoditi nužne reforme državne uprave i pravosuđa, jačati sudjelovanje građana u javnom životu, sve kako bi Hrvatska što prije bila spremna za početak pregovora s Europskom unijom.
"Ustavna i proračunska kriza EU, uz sve svoje negativne strane, pa i opasnost od usporenja širenja, može na nas poticajno djelovati u smislu da sva tijela državne vlasti, ali i sve društvene strukture potakne na intenzivno i stvaralačko promišljanje, nalaženje najboljih rješenja za Hrvatsku tijekom, vjerujem, skorih pregovora o punopravnom članstvu", istaknuo je hrvatski predsjednik.
Hrvatska želi u EU, jer tako, ustvrdio je Mesić, na ponajbolji način može drugima predočiti svoje povijesno iskustvo, predstaviti kulturnu i prirodnu baštinu i, što smatra najbitnijim, umnožiti i iskoristiti svoje razvojne potencijale.
"Hrvatska se nema razloga bojati uspoređivati i nositi s razvijenim suvremenim svijetom, od njega treba učiti, tuđi savjet i iskustvo treba primiti, ali za sebe najviše možemo učiniti mi sami", rekao je, čestitajući okupljenima i svim građanima Dan državnosti.