Juščenko i Kwasniewski počeli su obilježavanje tmurnom svečanošću u gradu Lavovu na zapadu Ukrajine, gdje su otkrili spomenik pripadnicima galicijske vojske, ukrajinskoj etničkoj skupini koja se borila protiv poljskih okupacijskih snaga nakon Prvog svjetskog rata.
Mnogi Ukrajinci smatraju pripadnike galicijske vojske prvim borcima za neovisnost Ukrajine u suvremenoj povijesti, premda su Poljaci po završetku sukoba zauzeli Galiciju.
Mnogi Poljaci, s druge strane, gledaju na ukrajinske galicijske snage gotovo kao na razbojnike koji su bili saveznici Sovjetskog Saveza koji se borio za uništenje Poljske.
Nakon otkrivanja spomenika ukrajinskim borcima za neovisnost, Kwasniewski i Juščenko otvorili su prijeporno "groblje orlova" na kojemu počivaju ostatci poljskih vojnika koji su poginuli u borbi protiv Sovjetskog Saveza od 1919. do 1920.
Groblje je sagrađeno koncem 1920-ih kada su Poljaci kontrolirali zapad Ukrajine. No, kada je Sovjetski Savez anektirao to područje nakon Drugog svjetskog rata groblje se pretvorilo u ruševinu.
Poljska vlada je obnovila groblje prije tri godine, ali se njegovo otvaranje prometnulo u političko loptanje između dviju zemalja, pošto su se Ukrajinci, koji Crvenu armiju većinom smatraju osloboditeljima Europe od nacističke okupacije, usprotivili da spomenik protusovjetskim borcima bude u Ukrajini.
Višegodišnji poljsko-ukrajinski pregovori nisu mogli riješiti prepirku. Kwasniewski i Juščenko na koncu su dogovorili kompromisno rješenje da će na mjestu poljskog groblja otvoriti i spomenik borcima za neovisnost Ukrajine.