Hrvatskoj je, kaže se u priopćenju, članstvom u NSG omogućen pravodoban pristup informacijama na području nuklearne sigurnosti. Države članice mogu zatražiti pomoć NSG-a koja im se pruža putem bilateralnih konzultacija ili specijaliziranih seminara, dodaje se u priopćenju.
Podrška zemalja članica NSG-a hrvatskoj kandidaturi je priznanje politici hrvatske Vlade za visoke standarde koje je usvojila na polju nuklearne sigurnosti, kako u zakonodavnom tako i u provedbenom dijelu, navodi se u priopćenju MVPEI-ja.
Aktivnim sudjelovanjem u inicijativama na području kolektivne sigurnosti, kaže se u priopćenju, Hrvatska je prepoznata kao stabilan i pouzdan partner u regiji, Europi i na globalnom planu.
Prema priopćenju MVPEI-ja, grupa opskrbljivača nuklearnih i s time vezanih materijala priznata je međunarodna organizacija koja je uspostavila temelje za učinkovit nadzor transporta i primjene ovih materijala, a u svrhu sprječavanja njihove zlouporabe. Sustav kontrole transporta je omogućen kroz dobrovoljnu primjenu Smjernica za nuklearne i time vezane materijale NSG-a, koje propisuju pravila i mjere nadzora za zemlje opskrbljivače nuklearnim materijalima i tehnologijom. Članice NSG-a određuju u koje zemlje će se izvoziti materijali i tehnologija tzv. dvojne namjene.
Hrvatska je 45 država koja je ispunila uvjete za članstvo u NSG-u, što znači kako ima nacionalno zakonodavstvo u skladu s visokim standardima koji se očekuju od zemalja članica, kao i institucije koje se brinu za njihovu provedbu, kaže se u priopćenju.