Barel sirove nafte pojeftinio je na američkom tržištu 57 centi na 58,80 dolara nakon što je u ponedjeljak dosegnuo rekordnu cijenu od 59,52 dolara. Na londonskom je tržištu barel pojeftinio 50 centi na 57,82 dolara.
"Svjedoci smo blagog pojeftinjenja nakon snažnog poskupljenja od ponedjeljka ali nema naznaka dugotrajnijeg trenda pada cijena", konstatirao je Christopher Bellew iz londonskog Prudential Bache. "Visoku razinu cijena na tržištu podupre prijetnja štrajkom u Norveškoj i nemiri u Nigeriji dok je potražnja za motornim gorivima neobično snažna usprkos visokim cijenama", dodao je Bellew.
Posrednici nastoje spriječiti štrajk tehničara u Norveškoj koji bi mogao smanjiti dnevnu proizvodnju za 920 tisuća barela.
"Tržište je tako blizu cijeni od 60 dolara po barelu da je gotovo mora dodirnuti. Cijene se u osnovi čine previše visokima ali moramo priznati da će ih dodatno povisiti čak i manji poremećaj u opskrbi ili samo nagovještaj takvog poremećaja", ocijenili su analitičari Refco-a u svom izvješću.
Tržišta su ignorirala najavu OPEC-a o pokretanju konzultacija radi povećanja dnevne ponude nafte za dodatnih pola milijuna barela.
Zahvaljujući obilnoj ponudi OPEC-a zalihe sirove nafte u SAD-u blizu su najvišoj razini u proteklih šest godina ali spekulanti ocjenjuju da će rafinerije širom svijeta ove zime teško pratiti tempo potražnje za destilatima.
Pozornost je sada usmjerena na tjedno izvješće američke vlade koje bi po očekivanjima analitičara trebalo pokazati pad zaliha sirove nafte u SAD-u za 1,9 milijuna barela zbog priprema rafinerija za pokrivanje snažne potražnje za rafiniranim proizvodima. Zalihe destilata trebale bi pak porasti za 1,8 milijuna barela a zalihe benzina za 200 tisuća barela.