Londonski Ftse indeks do podneva se spustio 0,2 posto, na 5.067 bodova. Frankfurtski DAX indeks oslabio je gotovo 0,6 posto, dosegnuvši 4.577 bodova.
Od silaznog trenda odskakale su jedino naftne kompanije koje su uslijed skoka cijena nafte na rekordne razine iznad 59 dolara po barelu zabilježile rast cijena dionica. Pritom su dionice British Petroleuma poskupjele 0,8 posto, a Royal Dutchove 0,9 posto.
Među najvećim se gubitnicima isticao bankarski sektor, prevođen britanskom bankom Lloyds TSB, čije su dionice pojeftinile 1,4 posto nakon što je upozorio na rastuće nenaplative potrošačke zajmove. Dionice ostalih banaka također su bile na gubitku, pri čemu su one Royal Bank of Scotland oslabile jedan posto a Barclaysa, koji je upozorio na isti problem prošli tjedan, za 1,3 posto.
Rekordne razine cijena nafte pogodile su dionice zrakoplovnih kompanija, zaprijetivši poskupljenjem ionako skupog goriva. Dionice British Airwaysa i Air France-KLM-a oslabile su pritom po dva posto, dok su Lufthansine pojeftinile 1,5 posto.
Juergen Lukasser, fond menadžer iz Constantia PrivatBank u Beču, kazao je da očekuje limitirani rast cijena dionica nakon većih dobitaka budući se kompanije bore s rastućim troškovima sirovina. "Cijene sirovina i dalje rastu ili ostaju na vrlo visokim razinama. Ne mislim da kompanije mogu povećati cijene ili prebaciti te pritiske na margine svojim klijentima".
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,27 posto, na 11.483 boda.