Jašović, kojeg je Milošević ispitao 25. travnja a Nice je jučer počeo protuispitivanje, svjedoči o pokolju 40 Albanaca u kosovskom selu Račak u siječnju 1999., koji je prema optužnici tipičan zločin kakve su srpske vojno-policijske snage činile tijekom intervencije na Kosovu 1998/99., dok Miloševićeva obrana zastupa tezu da je bila riječ o insceniranom događaju koji je poslužio kao opravdanje za 11-tjednu kampanju bombardiranja NATO-a.
Rašović, koji je u to vrijeme bio policijski inspektor u Uroševcu poznat po dobrim vezema s Albancima, sudjelovao je u istrazi koju je MUP Srbije vodio o pokolju u Račku, u sklopu koje je saslušao oko 700 Albanaca. Milošević je predložio vijeću da u spis uvede znatan broj tih izjava, kao dokaz da je 15. siječnja u Račku u borbi ubijeno 40 albanskih terorista, pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), a ne civila kako se tvrdi u optužnici.
Tužiteljstvo je višetjedni razmak između glavnog ispitivanja i protuispitivanja iskoristilo da na Kosovu pribavi svježe izjave nekih od Albanaca koje je 1999. saslušavao Jašović. One su pokazale da su pod mukama, premlaćivani palicama za baseball i mučeni elektrošokovima, morali potpisati da je Račak bio uporište OVK.
Mnogi od njih označili su upravo svjedoka Rašovića kao onoga tko ih je tukao i iznuđivao izjave. Ulažući vidne napore da parira tužitelju, on je zbunjeno i neuvjerljivo negirao te iskaze, tražeći u njima najsitnije nelogičnosti ili, najčešće, tvrdeći kako se ne sjeća jer je prošlo više od šest godina.
Tužitelj je opisao i incidente u kojima su neki od ispitanih podlegli mučenju, ili su ubijeni, poput jednog Albanca koji je bačen s četvrtog kata policijske postaje u Uroševcu.
Kada je svjedok rekao da se ni toga ne sjeća, Nice ga je pitao "Čovjek vam proleti ispred prozora a vi se ni toga ne sjećate?!"
Tijekom ispitivanja o pojedinačnim žrtvama pokolja u Račku, Jašović nije znao odgovoriti zašto su kao pripadnici OVK navedena 25-orica mještana koji su zajednički strijeljani na brdu iznad sela, a ne i oni koji su se bijegom spasili od policije.
Tužitelj ga je pitao i što su u OVK radila dvojica 77-godišnjaka s popisa ubijenih i jedan 13-godišnji dječak, na što je Jašović rekao da ne zna ali su mu tako rekli Albanci koje je ispitivao.
Nice je zaključio kako je cilj navodne istrage MUP-a Srbije bilo zataškavanje a ne otkrivanje zločina, s čime se svjedok nije složio.
"Policija i vi ste imali zadaću zataškati zločin u Račku", rekao je Nice, za što je Jašović rekao da "nije točno".
Protuispitivanja Jašovića nastavlja se u petak, nakon čega bi Milošević trebao izvesti novog svjedoka obrane.
Osim što će biti uvršten među one Miloševićeve svjedoke s krajnje dvojbenim učinkom za interese obrane, svjedoka Dragana Jašovića u odnosu na Haški sud karakterizira još jedna dvojakost - ona vezana uz kriterije Tužiteljstva. On je naime početkom travnja ove godine bio svjedok optužbe na suđenju trojici lokalnih zapovjednika OVK Fatmiru Limaju, Isaku Muslijuu i Haradinu Balji gdje su njegovi istražni zapisnici sa saslušanja Albanaca koji su bili zatvoreni i mučeni u logoru OVK Lapušnik, ponuđeni kao prvorazredni dokazi.
No kada je riječ o istrazi zločina u Račku i suđenju Miloševiću, istovrsni zapisnici inspektora Jašovića za predstavnika istog Tužiteljstva nemaju nikakvu vjerodostojnost.
Ovakvo neuobičajeno korištenje istoga svjedoka u dvije potpuno različite svrhe, po dva dijametralno suprotna kriterija, izazvalo je i čuđenje sudaca ICTY-a, kako se neslužbeno saznaje u Haagu.
Bivšem predsjedniku Srbije i SRJ, u Haagu se sudi od 12. veljače 2002. po 66 točaka optužbe za genocid u BiH i zločine protiv čovječnosti koje su srpske snage pod njegovim vodstvom počinile u Hrvatskoj i na Kosovu 90-ih.