"Još se nije dogodio uobičajen povećan broj oboljelih u toplijim mjesecima koji možemo očekivati", izvijestili su iz HZJZ-a u povodu vijesti o epidemiji u Banjoj Luci i medijskih napisa da je epidemija "pred vratima Hrvatske".
U laboratoriju je trenutačno pet uzoraka zaraze od petoro pacijenata, kako bi se utvrdila vrsta meningitisa.
U HZJZ-u navode da su od početka 2005. do sada bila 33 slučaja zaraze u Hrvatskoj, a prošle godine ukupno 257, s većom učestalosti u ljetnim mjesecima.
Hrvatski su epidemiolozi kontaktirali s epidemiolozima u BiH, jer je u Banjoj Luci hospitalizirano 14 zaraženih, no, kažu u HZJZ-u, u Banjoj Luci nisu govorili o velikim razmjerima bolesti. U Banjoj Luci su, kažu, zaključili da je riječ o enterovirusu koji izaziva bolest kao što je serozni meningitis. To je dječja bolest, a ima znakove podražaja moždanih ovojnica s povraćanjem i ukočenosti vrata, no za razliku od meningokoknog ili tuberkuloznog meningitisa ta je bolest blaga i prolazi bez posljedica, ali može izazvati razne druge bolesti, poput proljeva i angine.
Prenosi se kao crijevna bolest prljavim rukama, hranom i vodom, pa su mjere protiv prijenosa enterovirusa kao i protiv drugih crijevnih uzročnika: osobna higijena, dobro kuhanje hrane i sigurna voda za piće.
HZJZ podsjeća na dvije veće epidemije seroznog meningitisa u Hrvatskoj: 1981., kad je bilo 3,5 tisuće zaraženih, i 1991., kad ih je bilo četiri tisuće.