Filipec je dodao kako je riječ o vrijednom spomeniku kulture koji je sagrađen 1784. te da će stručnjaci iz Uprave za zaštitu kulturne baštine uskoro obići srušenu crkvu i pružiti svu potrebnu pomoć oko početka obnove.
Udruga Ličana župe Boričevac više od deset godina radi na oživljavanju svoje nekadašnje župe koja je 1941. imala oko 3000 žitelja koje su četnici prognali s njihovih ognjišta i koji se na njih nikada nisu vratili, naveo je predsjednik Udruge Josip Babić. Rasuti smo po cijeloj Hrvatskoj, a nešto nas je više u Bjelovaru gdje smo osnovali zavičajni klub, navodi Babić.
U Udruzi ističu kako do 1990. nije bilo moguće ništa učiniti na obnovi života u Boričevcu. Nakon akcije "Oluja" od 1995. intenzivno se radi na povratku stanovnika na područje boričevačke župe. Do sada se vratilo samo deset obitelji.
S obnovom crkve senzibiliziralo bi se okruženje za daljni povratak Hrvata u Boričevac u općini Donji Lapac, a barem donekle bi se materijalno i moralno odužili onoj generaciji koja je protjerana 1941. i koja je sada pred biološkim odlaskom, smatraju u Udruzi.
Kao jedan od razloga za hitnu obnovu crkve navode i sprječavanje izgradnje sanitarng deponija u njezinoj neposrednoj blizini.
Župa Boričevac će 2007. proslaviti 200. obljetnicu, kada je nakon izgona Turaka, znameniti pop Marko Mesić na mjesto predturskoga grada-tvrđave knezova Boričevića, Hrvata čakavaca, naselio pretežno Hrvate-Bunjevce od Lovinca i Gračaca.