Izložbu su priredili talijanski Kulturni institut u Zagrebu i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u suradnji s talijanskim Ministarstvom za kulturna dobra i djelatnosti, a održava se pod pokroviteljstvom Republike Italije.
Otvorio ju je talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Alessandro Grafini, a o važnosti izložbe govorili su ravnatelj NSK Josip Stipanov, pomoćnica ministra kulture Branka Šulc i ravnatelj Državne biblioteke iz Gorizie Marco Menato.
Izložba "Mjesta pisanog pamćenja" vrlo slikovito prikazuje povijesni put nastanka i razvoja talijanskih knjižnica i svjedoči o njihovoj raznolikosti i brojnosti.
Izloženi faksimili većinom su iz fundusa 46 državnih knjižnica u nadležnosti Ministarstva za kulturna dobra i djelatnosti.
Izložba pokazuje tri velike izvorne knjižnične jezgre u Italiji : "tihe knjižnice", nastale pri velikim samostanima ili općenito vezane uz vjerske redove; "ukrasne", nastale u renesansnim dvorovima, te "grimizne", vezane uz ustanove koje su nastale zaslugom uglednih crkvenih osoba.
Osim tih vrsta knjižnica u doba prosvjetiteljstva i u razdobljima prije i nakon ujedinjenja Italije nastaju sveučilišne i otvorene knjižnice namijenjene široj javnosti koje su omogućile čitanje, opismenjivanje i kulturno osuvremenjivanje Italije, istaknuto je na otvorenju.
Na izložbi su, među ostalim, izloženi faksimili nekih od najvažnijih rukopisa što se čuvaju u talijanskim državnim knjižnicama, kao što su "De Rerum Naturis" Rabana Maura - prva svojevrsna enciklopedija iz 9 stoljeća, obogaćena ilustracijama i pisana na pergameni; kodeks "Tacuinum sanitatis" izrađen za kralja Vjenceslava Luksemburškoga, svojevrsna enciklopedija prirodnih znanosti s tumačenjima i opisima biljaka, životinja i minerala iz 14. stoljeća, i druge.
Izložba je otvorena do 15. srpnja.