FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Preporuke drugog ILS-a Vladi za poticanje gospodarskog rasta

Autor: ;rbel;
ZAGREB, 15. lipnja 2005. (Hina) - Uvođenje jedinstvene stope poreza od15 posto, reforma mirovinskog sustava i tržišta rada, brzaprivatizacija i izlazak države iz vlasništva gospodarstva, jačanjevladavine prava te poticanje slobodne trgovine i ekonomskih sloboda,preporuke su hrvatskoj Vladi koje je danas objavio Savjetodavni odbornedavno održanog drugog International Leaders Summita (ILS).
ZAGREB, 15. lipnja 2005. (Hina) - Uvođenje jedinstvene stope poreza od 15 posto, reforma mirovinskog sustava i tržišta rada, brza privatizacija i izlazak države iz vlasništva gospodarstva, jačanje vladavine prava te poticanje slobodne trgovine i ekonomskih sloboda, preporuke su hrvatskoj Vladi koje je danas objavio Savjetodavni odbor nedavno održanog drugog International Leaders Summita (ILS).

Pojašnjavajući sedam preporuka, Nataša Srdoč, predsjednica Adriatic Instituta, jednog od organizatora ILS-a, posebno je izdvojila poreznu reformu, koja bi morala uključivati primjenu tzv. "Flat Tax-a", odnosno uvođenja jedinstvene porezne stope od 15 posto na osobni dohodak, dobit tvrtki te dodanu vrijednost.

Takav jednostavniji, pravedniji i efikasniji sustav, kazala je Srdoč, prema mišljenju sudionika ILS-a, Hrvatskoj je nužan kako bi se porezna politika stavila u funkciju ekonomskog rasta te kako bi se odgovorilo na regionalnu konkurenciju u privlačenju stranih investicija.

Naime, dodala je, Flat Tax su veće uvele brojne zemlje regije, poput Slovačke, Srbije, Ukrajine, Rusije i dr., a o tome razmišljaju i primjerice Slovenija, Makedonija i Crna Gora. Iskustva zemalja koje su ga uvele govore da su porezni prihodi ostali ili na razini prije uvođenja ovog sustava ili su povećani, velikim dijelom i zbog 'legalizacije' dijela sive ekonomije.

Uz poreznu reformu, organizatori ILS-a kao nužno ističu i ukidanje ograničenja hrvatskim mirovinskim fondovima da najmanje 50 posto svoje imovine ulažu u državne fondove, odnosno da financiraju državu. Umjesto toga, trebalo bi im omogućiti da više ulažu u gospodarstvo, primjerice kroz uključivanje u privatizaciju.

Proces privatizacije, pak, treba dodatno ubrzati, preporučuju sudionici ILS-a, i to na način da država u potpunosti izađe iz vlasništva u gospodarstvu te da se kloni modela javno-privatnog partnerstva, jer 'on samo predstavlja izbjegavanje privatizacije te otvara vrata korupciji', kazala je Srdoč.

Spomenute reforme trebale bi kao krajnji cilj imati smanjenje udjela državne potrošnje u BDP-u s 55 posto, koliko iznosi sada, na primjerice 25 posto BDP-a, koliko bi trebao iznositi želi li se postići stopa gospodarskog rasta od 7 posto.

Srdoč je istaknula i kako su organizatori razočarani što predstavnici hrvatskih vlasti nisu iskoristili priliku da se sastanu sa svjetskim gospodarskim stručnjacima kako bi razmotrili iskustva drugih zemalja u reformama koje su Hrvatskoj nužne te o mogućnostima korištenja tih iskustava.

(Hina) xrub yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙