HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.522,56 10.512,63
Tokyo/NIKKEI 11.335,92 11.311,51
London/FTSE-100 5.054,50 5.050,40
Frankfurt/DAX 30 4.589,70 4.599,21
--------------------------------------------------
Potpomognuti rastom cijene dionice investicijske banke Morgan Stanleya nakon što je njezin čelnik najavio odlazak, američki burzovni indeksi u ponedjeljak su ostvarili blage dobitke.
Njujorški Dow Jones indeks ojačao je 0,09 posto, na 10.522 boda. Tehnološki Nasdaq indeks porastao je 0,3 posto, na 2.068 bodova.
Cijene dionica rastu već gotovo osam tjedana, nakon što su u travnju dosegnule najniže razine od početka godine. No, sva tri indeksa još su u minusu gleda li se razdoblje od godine dana.
Najveći doprinos rastu cijena dala je dionica Morgan Stanleya, ojačavši dva posto, pošto je njezin izvršni direktor Philip Purcell najavio svoj odlazak. Ulagači su, naime, već neko vrijeme bili nesretni s lošom izvedbom cijena dionica u zadnjih nekoliko godina te odlaskom niza direktora iz te banke.
Veće dobitke na cijenama dionica spriječio je skok cijena barela nafte za čak četiri posto, na 55,62 dolara. Visoke cijene nafte tendiraju štetiti izvedbi mnogih dionica, budući smanjuju korporativne zarade i osobnu potrošnju.
"Cijene sirove nafte štete tržištu dionica već neko vrijeme i potiču strahove od jačanja inflacije", kazao je Ned Riley, iz Riley Asset Managementa.
Riley je ukazao na zabrinutosti ulagača u pogledu daljnjeg rasta američkih kamatnih stopa, budući više kamatne stope usporavaju gospodarski rast. Nedavne izjave čelnika Feda ukazale su da američka središnja banka još nije na kraju ciklusa zaoštravanja monetarne politike.
Na europskim burzama cijene dionica dosegnule su nove najviše razine u zadnje tri godine, uslijed vijesti o akvizicijama iz Unicredita te HeidelbergCementa. Samo dionica tog najvećeg njemačkog proizvođača cementa skočila je za 19 posto. To je podiglo vrijednost frankfurtskog DAX-a za 0,3 posto, na 4.599 bodova. Londonski Ftse indeksa ojačao je 0,4 posto, na 5.050 bodova.
Cijene europskih dionica spustile su se u utorak s najviših razina u zadnje tri godine, budući je poskupljenje nafte iznad 55 dolara po barelu potaknulo zabrinutosti u pogledu njihova utjecaja na profite kompanija i osobnu potrošnju, no njihov su pad ograničili dobitci u naftnom sektoru.
Londonski Ftse indeks do podneva se spustio 0,1 posto, na 5.045 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na gubitku od 0,2 posto, spustivši se na 4.589 bodova.
Dobitci u bankarskom sektoru izazvani početkom tjedna vijestima o bankarskom preuzimanju njemačke HVB grupe od strane talijanskog Unicredita osjetno su izgubili na zamahu. Tako su Unicreditove dionice poskupjele tek 0,2 posto a HVB-ove 0,1 posto.
No na većem su se dobitke našle one Commerzbanka, od 1,4 posto, nakon što je jedan njemački list objavio izjave neimenovanog izvora bliskog upravi te banke da Commerzbank traži moguće partnere. Nakon što su dosegnule najviše razine u tri godine, njezine ranije dobitke ograničilo je odbijanje banke da komentira novinska izvješća.
"Ne bih podcijenio njemačke banke u ovom trenutku zbog mogućih aktivnosti spajanja i akvizicija", kazao je europski strateg pri ABN Amro-u Lars Kreckel, koji je zadržao neutralan stav spram njemačkog sektora. Dodao je da se za banke na tržištima kapitala poslovno okruženje pogoršalo, te da je okružje za trgovinu postalo teže.
"Preuzimanje HVB-a pokazuje da je njemačka bankarska scena izgleda atraktivnija stranim ulagačima nego što smo mislili", ocijenio je analitičar Philipp Haessler iz brokerskog equineta u Frankfurtu.
Dionice Deutsche Banka oslabile su pak 0,3 posto budući su trgovci izrazili zabrinutost da bi planovi o preuzimanjima, o kojima je u intervjuu za njemački Handelsblatt govorio čelnik banke Josef Ackermann, mogli uključivati veće potrebe za gotovinom. Ackermann je kazao da i dalje vidi strateškog smisla za spajanje s Deutsche Postbank. Postbank je, s druge strane, ustvrdio kako spajanje s najvećom njemačkom banka uopće nije na stvari, no njegove su dionice ipak ojačale 0,8 posto. DAX indeks frankfurtske burze svejedno je bio u minusu.
Gubitke na europskim burzama ograničio je rast cijena dionica naftnih kompanija koje se nadaju da će se više cijene nafte pretočiti u veće profite. Pritom su poskupjele dionice norveškog Statoila za 2,2 posto, austrijskog OMV-a za 0,7 a Shellove za 0,8 posto.Izgledi za višim troškovima goriva pritisnuli su međutim zrakoplovne kompanije, predvođene Lufthansom i British Airwaysom čije su dionice oslabile 0,9 i 1,2 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,2 posto, dosegnuvši 11.335 bodova na zatvaranju.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2128 1,2152 1,2105
USD/JPY 109,27 109,61 109,23
GBP/USD 1,8093 1,8108 1,8031
USD/CHF 1,2689 1,2727 1,2667
-------------------------------------------------
Tečaj eura oporavio se u utorak na svjetskim deviznim tržištima s najniže razine prema dolaru u zadnjih devet mjeseci kako ulagači čekaju nove američke gospodarske pokazatelje.
Do podneva je euro ojačao 0,6 posto prema dolaru, tako da se njime trguje po 1,2128 dolara. Istodobno, tečaj dolara oslabio je i prema ostalim najvažnijim međunarodnim valutama. Tako je prema jenu i švicarskom franku pojeftinio 0,4 posto, na 109,3 jena i 1,2689 franaka. Britanska funta ojačala je 0,15 posto, na 1,8093 dolara, no i nadalje je blizu najniže razine prema dolaru u zadnjih osam mjeseci.
Analitičari i trgovci devizama ocjenjuju da je jačanje eura rezultat kratkoročne korekcije njegova tečaja nakon oštrih prodaja. "Svjedoci smo njegova blagog jačanja, no nije vjerojatno da je riječ o početku oporavka. Očekujemo da dolar nastavi jačati", kazala je Tania Kostos, valutni strateg pri RBC Capital Marketsu.
Tečaj jedinstvene europske valute spustio se oko 10 posto prema dolaru od ožujka uslijed usporenog gospodarskog rasta u eurozoni i rastućih zabrinutosti oko političke kohezije u regiji nakon što su francuski i nizozemski glasači odbacili prihvaćanje europskog ustava.
Tržišta očekuju nove američke pokazatelje o inflaciji mjerenoj proizvođačkim cijenama i prometu u maloprodaji. Slabiji podaci smanjit će očekivanja ulagača o podizanju američkih kamatnih stopa,
Rastući kamatni jaz na dolar i ostale svjetske valute ide od početka godine u korist 'zelene' valute, nakon što je krajem 2004. ona oslabila na najnižu razinu u zadnje tri godine uslijed zabrinutosti da SAD neće moći financirati svoje goleme strukturalne manjkove.
"Kako pokazatelji ukazuju da američko gospodarstvo ima izvanrednu izvedbu a Fed da još namjerava podizati kamatne stope, temeljni tržišni odnosi ostaju poticajni za dolar. Dolar više ne ostvaruje dobitke samo na temelju slabosti ostalih valuta", stoji u istraživanju Morgan Stanleya.
Britansku funtu, pak, muči jačanje inflacije, koja je u svibnju porasla 1,8 posto na mjesečnoj razini i blizu je najviše razine u zadnjih sedam godina. Nadalje, cijene kuća u toj zemlji pale su u svibnju po najbržoj stopi u više od 12 godina, kako se povećava broj prodavatelja, a smanjuje potencijalnih kupaca.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
14.06. USLIB 3,07 3,22 3,41 3,62
14.06. EULIB 2,09 2,10 2,10 2,10
----------------------------------------------------