Na referendum se u Italiji, da bi uspio i da bi se uzela u razmatranje referendumska pitanja, mora odazvati više od 50 posto upisanih birača.
Prema tome, nakon neuspjeha referenduma, Zakon o umjetnoj oplodnji koji je talijanski parlament usvojio prošle godine koji vrlo strogo određuje uvjete za traženje potpomognute oplodnje i dalje vrijede.
Tako je pobijedila tzv. stranka NE, odnosno političari iz redova većinskoga desnog centra, kao i oni iz redova oporbenoga lijevog centra koji su biračima predlagali da ne izlaze na birališta, odnosno da glasuju protiv izmjena Zakona.
Zakon je prošle godine donio desni centar, a njime se, uz ostalo, zabranjuju eksperimenti na embrijima, posuđivanje sjemena ili uterusa sterilnom bračnom paru, stvaranje najviše tri embrija za jednu umjetnu oplodnju te se izjednačava pravo embrija s pravom žive osobe.
Posrijedi je najstroži zakon o umjetnoj oplodnji u Europi, a pretpostavlja se da će sterilni bračni parovi tražiti lijek u drugim zemljama čime će nastaviti tzv. liječnički turizam koji je već počeo nakon usvojenog Zakona o umjetnoj oplodnji.
Oporbeni lijevi centar boji se da bi nakon pobjede desni centar uz pomoć katoličke Crkve mogao zatražiti ukidanje Zakona o pobačaju pa čak i Zakona o rastavi braka.