"Vrlo vjerojatno ćemo početkom jeseni u BiH imati još jedan sastanak na ministarskoj razini na kojemu će se pokušati iznaći prihvatljivo rješenje za sve tri države", kazala je Kreso komentirajući u ponedjeljak za "Dnevni avaz" rezultate sastanka ministara pravosuđa tri države održanog prošlog tjedna.
OESS koji je pomogao organiziranje tog skupa pripremio je prijedlog deklaracije kojom je, pored ostaloga, bila predviđena i obveza uzajamnog izručenje optuženih za ratne zločine.
Predsjednica Suda BiH je izjavila kako je Sarajevu jasno da ustavne odrednice priječe izručenje državljana Hrvatske i SCG ali je istaknula kako je pitanje suđenja počiniteljima ratnih zločina toliko krupno da bi Zagreb i Beograd trebali razmisliti o revidiranju svojih "prilično tvrdih stajališta".
Ona je dodala kako postoji i problem u zakonodavstvu BiH odnosno u Zakonu o kaznenom postupku koji ograničavaju mogućnost izručenja. Naime, ne može biti izručena osoba ukoliko joj u sudskom postupku u drugoj zemlji prijeti kazna veća od deset godina zatvora.
"No, sve i da nemamo ovih zakonskih zapreka, zar nije ponižavajuće i krajnje nelogično da Bosna i Hercegovina Hrvatskoj i Srbiji na rješavanje ustupa predmete ratnih zločina počinjenih od strane državljana BiH i na teritoriju BiH", izjavila je Kreso.
Ona je izrazila očekivanje kako će se međunarodna zajednica jače uključiti u rješavanje ovog problema dodavši kako je to ipak više posao za političare a manje za ljude od struke.