Na temeljnoj ploči ikone dimenzije 35 x 35 cm, utisnut je tzv. Hadrijanov križ (postavljen kao slovo X) na kakvom je razapet apostol Andrija. Na samom križu u središnjem dijelu reljefno je prikazan motiv janjeta a na kracima križa reljefi riba, morskih vukova, školjaka, pauna i Mjeseca.
Novooktrivena ikona takva sadržaja i simbola, ističe prof. Balaban, jedina je, ne samo u ranokršćanskoj umjetnosti u Makedoniji i na Balkanu, nego i u Europi. Nepoznati vinički kipar bogatim likovnim jezikom simbolizira širenje kršćanstva i mučeništvo apostola Andrije, ali i pojavu Isusa od rođenja do uskrsnuća.
Sve je to prikazano zoomorfnim simbolima poznatim samo ranokršćanskim vjernicima koji su u to doba bili izloženi progonima. Prema povijesti umjetnosti Raspeće Kristovo sve do šestog stoljeća prikazivano je isključivo simbolima, najčešće janjetom, objašnjava prof . Balaban.
Bogat ikonografski sadržaj te izvanredno znakovite ikone svjedoči da u istočnoj Makedoniji i mnogo prije nego što je kršćanstvo postalo službenom religijom Rimskoga Carstva, već postoji kršćansko središte u kojemu rade kiparske radionice koje izrađuju umjetnička djela namijenjena vjernicima na ovom prostoru.
Na Viničkom Kaleu 1985. pronađeno je više ikona od terakote koje datiraju s kraja 4. i 7. stoljeća, odnosno iz kasno romanskog i iz bizantskoga doba. Na njima su također biblijski motivi prikazani zoomorfnim simbolima. Primjerci tih ikona bili su izloženi u Vatikanu, Zagrebu, New Yorku i drugim svjetskim središtima.