Jedno od šestero djece danas je u svijetu uključeno u dječji rad, koji je štetan za njihov psihički, fizički i emocionalni razvoj. Prisiljena su raditi jer je o tome ovisan opstanak njih i njihovih obitelji, a iako je ta pojava nezakonita u mnogim zemljama djeca su i dalje prisiljena raditi najteže fizičke poslove, ističe u priopćenju predsjednik NHS-a Krešimir Sever.
Ovogodišnji Svjetski dan protiv dječjeg rada je posvećen djeci koja rade u rudnicima i kamenolomima, gdje prema procjenama radi više od milijun djece. Oni rade u najgorim mogućim uvjetima i izložena su pogibeljnom riziku smrtnog stradanja, ozljeda ili krončinih bolesti.
Podjednak broj djece radi u razvijenim i tranzicijskim zemljama, a svake godine od posljedica prouzročenih nesrećama na radu umire ih oko 22.000.
Najviše djece (127 milijuna) radi na području Azije i Tihog oceana, većinom u tzv. sivoj ekonomije, bez ikakve zakonske zaštite.
Više od 8,4 milijuna djece nalazi se i u klopci ropstva, trgovine ljudima, dužničkoga rada, prostitucije, pornografije ili je uključeno u druge ilegalne aktivnosti, a 1,2 milijuna te djece je prodano.
NHS podsjeća da hrvatski zakon o radu jasno propisuje kako je najniža dob za zapošlavanje 15 godina.
"Na sreću u Hrvatskoj nisu poznati slučajevi dječjega rada poput navedenih, no on zasigurno postoji u blažim oblicima, prikriven jer je, naravno, ilegalan", ističu u NHS-u.