Taj je bataljun na obrambene položaje u Komarevu kod Siska izišao 26. lipnja 1991., dan nakon proglašenja hrvatske neovisnosti i samostalnosti i na dan napada srpske paravojske i okupatorske JNA na Policijsku postaju u Glini. "Celjakova bojna", kako je nazivaju osnivači i pripadnici, bila je, kako je istaknuto na svečanosti, jezgra obrane grada Siska u Domovinskom ratu.
Na križ na sisačkom groblju Viktorovcu položilo je vijence i zapalilo svijeće izaslanstvo Udruge bivših pripadnika te postrojbe, s predsjednikom Darkom Pavlakom na čelu. Počast poginulim braniteljima odala su izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, grada Siska i županijske Koordinacije udruga iz Domovinskog rata, koje je predsjednik Antun Bobetko bio prvi ratni zapovjednik sisačkog 57. SAMB-a.
Molitvu za poginule pripadnike postrojbe "Marijan Celjak" vodio je vojni kapelan 2. gardijske brigade Milenko Majić.
Izaslanstva udruga i lokalne uprave i samouprave položila su vijence i zapalila svijeće na grobu prvog dozapovjednika postrojbe "Marijana Celjaka", po kojemu je i nazvana i čije ime nosi udruga bivših pripadnika postrojbe, na mjesnom groblju u Strelečkom kod Siska, te kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata na Trgu dr. Franje Tuđmana u sisačkom parku Kontrobi.