"Tekstualni dio Kolektivnog ugovora je usuglašen, a neusuglašenim je ostao financijski dio", kazao je u četvrtak na konferenciji za novinare v. d. predsjednika sindikata Nikola Andrić.
Očekujemo da će pregovori uroditi plodom, kazao je Andrić dodajući da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa mora dobiti suglasnost Vlade.
Sindikalci napominju kako neće popustiti zahtjevima poslodavca i odstupiti od zahtjeva za 5,6 posto povećanja plaća za 2005., ali će to "možda biti prikazano u drugačijem obliku".
Što se tiče štrajka koji je počeo jutros, po podacima sindikata iz 291 srednje škole, štrajka se u 88,7 posto škola. Iako nisu imali podatke o broju nastavnika u štrajku, sindikalci drže da je štrajk uspio iznad očekivanja.
Međutim, izvješća Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa govore da se štrajkalo u 73 škole u Hrvatskoj, u 136 se djelomično štrajkalo, dok se u 200 škola radilo.
Državni tajnik za srednje školstvo u Ministarstvu znanosti Želimir Janjić, koji je novinarima dao izjavu nakon sindikalne konferencije za novinare, štrajku se odazvalo oko 39 posto profesora.
Najslabiji odaziv štrajku je u Zagrebačkoj županiji - 12,98 posto te u Gradu Zagrebu gdje štrajka 13,8 posto profesora. Najveći je odaziv u Virovitičko-podravskoj županiji, oko 76 posto profesora i Istarskoj županiji, oko 71 posto.
Janjić je rekao da su razgovori sa sindikatom u tijeku te da očekuje dogovor s obzirom da je ostalo malo za usuglašavanje.
Sa sindikatom smo usuglašavali povećanje plaća za djelatnike koji imaju više od 20, 30 i 35 godina radnog staža za 4, 8 i 10 posto, kazao je.
Dogovorili smo se i oko rada škola s otežanim uvjetima rada kao i da nastavimo pregovore o plaćama na jesen. Redovitom isplatom smjenskoga rada od 1. svibnja primanja će se za gotovo dvije trećine nastavnika povećati za 5 posto, kazao je Janjić.