Sanader je pojasnio kako "Zakon o javnom okupljanju već postoji kao i Uredba o štićenim objektima", a da je "nakon procjene sigurnosnih služba donesen zaključak da se taj broj štićenih objekata proširi i na Vladu i na Hrvatski sabor".
"To je jedini razlog zašto je zabranjeno to javno okupljanje", rekao je Sanader novinarima pred sjedištem Misije Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u Zagrebu.
"Ja sam za slobodu okupljanja, ali i za sigurnost. Ne smijemo dopustiti jedno na štetu drugoga", rekao je Sanader i dodao kako je "potrebno uskladiti jedno s drugim".
Vladin prijedlog izmjena Zakona o javnom okupljanju izazvao je nezadovoljstvo dijela javnosti i sindikata koji su oštro prosvjedovali protiv prijedloga kojem je cilj, kako smatraju, zabraniti prosvjede na Markovu trgu.
Hrvatski sabor prošli je petak Vladin prijedlog uvrstio u dnevni red tekuće sjednice i o njemu bi trebao raspravljati ovaj tjedan.
Prijedlogom se želi dopuniti članak 11. Zakona o javnom okupljanju propisivanjem zabrane održavanja mirnog okupljanja i javnog prosvjeda u blizini štićenih objekata.
"U štićenim objektima borave i štićene osobe, primjerice predsjednik Republike, predsjednik Hrvatskog sabora, predsjednik Vlade, predsjednici ili poglavari stranih država ili vlada, predsjednici parlamenata stranih država, kao i različita izaslanstva europskih tijela i drugih međunarodnih institucija."
U obrazloženju predlagatelj upozorava kako je opravdano očekivati da održavanje prosvjeda u neposrednoj blizini štićenih objekata i osoba "može izazvati incidentne situacije", pa je onemogućivanje javnih okupljanja i mirnih prosvjeda u blizini štićenih objekata i osoba "opravdan državni interes".
Sindikati pak tvrde da Vlada time želi još više ograničiti demokratsko pravo građana na javno izražavanje nezadovoljstva, što je korak unatrag u demokratizaciji hrvatskog društva.