Barel sirove nafte poskupio je na američkom tržištu 22 centa na 55,25 dolara. Na londonskom je tržištu barel poskupio 10 centi na 54,27 dolara.
"Nema sumnje da je tržište i dalje fokusirano na iznenadni pad zaliha lož-ulja. Cijene pokreću tehnički razlozi a proteklih nekoliko ciklusa obilježeno je snažnom aktivnošću fondova", kazao je Daniel Hynes iz ANZ Institutional Bankinga.
Analitičari ističu da su takve bojazni neuobičajene za ovo doba godine a mogući su razlog veće zalihe benzina u odnosu na prošlu godinu dok za zalihe destilata vrijedi suprotno, ističe Frederic Lasserre iz Societe Generale, dodajući da se proizvodnja benzina u SAD-u približila rekordnih 9,13 milijuna barela dnevno.
Ponuda bi se mogla još više stanjiti budući da bi Kina kao drugi po veličini potrošač u svijetu mogla početi gomilati strateške zalihe, koje uključuju i zalihe lož-ulja, već u kolovozu. Očekuje se da će potrošnja dizela u Kini u ljetu porasti zbog preorijentacije na dizel kako bi se otklonilo sezonsko usko grlo u opskrbi električnom energijom.
Suočena s bojaznima od moguće nestašice, Europska je unija najavila da će na sastanku sa članicama OPEC-a u četvrtak zatražiti povećanje proizvodnje.
Jedanaest članica naftnog kartela proizvodi 30 milijuna barela dnevno u usporedbi sa službenom kvotom od 27,5 milijuna barela dnevno, a predsjednik OPEC-a, kuvajtski ministar za naftu šeik Ahmed al-Fahd al-Sabah izjavio je u ponedjeljak da bi visoke cijene nafte mogle potaknuti kartel da na ovotjednom sastanku u Beču poveća službeni plafon proizvodnje.
"Cijene su previsoke i moramo nešto učiniti", kazao je predsjednik OPEC-a.
No, to neće utjecati na stvarnu proizvodnju jer članice već proizvode iznad službenih kvota, upozorio je on.