FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Uzdrmana Europska monetarna unija

Autor: ;scvi;
LONDON, 6. lipnja 2005. (Hina/Reuters) - Za europsku valutu protekli jetjedan bio najteži u njezinoj 6,5-godišnjoj povijesti. Udarac su jojzadali francuski i nizozemski glasači na referendumu o europskomustavu, a ozbiljno je njezin tečaj uzdrmalo i izvješće o sastanku nakojem se navodno raspravljalo o mogućoj propasti Europske monetarneunije (EMU).
LONDON, 6. lipnja 2005. (Hina/Reuters) - Za europsku valutu protekli je tjedan bio najteži u njezinoj 6,5-godišnjoj povijesti. Udarac su joj zadali francuski i nizozemski glasači na referendumu o europskom ustavu, a ozbiljno je njezin tečaj uzdrmalo i izvješće o sastanku na kojem se navodno raspravljalo o mogućoj propasti Europske monetarne unije (EMU).

Tečaj eura na završetku poslovanja deviznih tržišta u petak iznosio je 1,223 dolara, izgubivši na vrijednosti 2,8 posto, nakon što je sredinom tjedna potonuo i do 1,216 dolara, najnižu razinu u zadnjih osam mjeseci. Od sredine ožujka njegov tečaj oslabio je 10 posto prema dolaru. U odnosu na je euro se spustio na 131,7 jena, najnižu razinu u zadnjih 10 mjeseci.

Američki dolar, pak, ojačao je i prema ostalim važnijim međunarodnim valutama budući da su kamatne stope na dolar atraktivnije u odnosu na ostale, što od početka godine privlači veći kapital u američku imovinu. Njegov tečaj porastao je 0,2 posto prema jenu na 107,7 jena. Britanska funta oslabila je 0,5 posto, na 1,8144 dolara, a švicarski franak 3,6 posto, na 1,2524 franka za dolar.

Tržište deviza bilo je pod pritiskom neizvjesnosti oko buduće političke i ekonomske stabilnosti u Europi nakon odbijanja europskog ustava u Francuskoj i Nizozemskoj, dvjema osnivačicama EU-a. U prošlu nedjelju 55 posto francuskih glasača kazalo je 'ne' europskom ustavu. "Magnituda francuskog 'ne' bila je iznenađujuća", rekao je Adam Cole, valutni strateg pri Royal Bank of Canada Capital Markets. "Ciklični faktori nastavljaju razočaravati kod eura a idu u korist dolara".

Politički potresi tako dobivaju na snazi u eurozoni, nakon što je njemački kancelar Gerhard Schroeder nedavno raspisao prijevremene izbore, a francuski premijer Jean-Pierre Raffarin dao ostavku zbog referenduma. Uoči nizozemskog referenduma o EU ustavu tržište deviza dodatno je uzdrmalo izvješće njemačkog časopisa Stern o mogućoj propasti EMU, o čemu se navodno raspravljalo na sastanku visokih njemačkih financijskih dužnosnika prošloga tjedna. To je nagnalo Bundesbanku u srijedu da objavi priopćenje u kojem isključuje mogućnost propasti EMU-a.

Član upravnog vijeća ECB-a Nout Wellink u četvrtak je izjavio da je rizik od propasti EMU-a "krajnja glupost". Ipak, ekonomist i savjetnik predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa kazao je da je monetarna unija u opasnosti od raspadanja ne bude li podržana širom političkom integracijom. "Priče o mogućem neuspjehu EMU-a uklapaju se u negativno raspoloženje koje vlada, iako nije baš uvjerljivo da će se u nadolazećim godinama to dogoditi", rekao je Carsten Fritsch, valutni strateg Commerzbanka.

Nizozemci su u srijedu sa 62 posto glasovali protiv europskog ustava, što je pridodalo prevladavajućem lošem raspoloženju na deviznim tržištima prema europskoj valuti. Tempo gomilanja gubitaka eura u četvrtak je usporio jer su tržišni igrači željeli ostvariti profit nakon što su se kladili protiv eura. Međutim, u petak je stiglo još jedno neugodno iznenađenje, ovoga puta iz Italije. Euroskeptični talijanski ministar Roberto Maroni za dnevni list Repubblica izjavio je da bi Italija trebala izaći iz eurozone i ponovno uvesti liru. Euro je zakratko izgubio gotovo 0,75 američkih centi na vrijednosti, reagirajući na taj članak. Maroni je kazao i da je predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet jedan od glavnih odgovornih za "propast eura". Euro se "pokazao neadekvatnim u uvjetima usporavanja rasta gospodarstva, gubitka konkurentnosti i krize zapošljavanja", izjavio je.

Zbog velikih oscilacija tečaja eura Bruxelles je bio ponukan smirivati tržište. Tako je glasnogovornica Europske komisije Amelia Tores izjavila u petak da je euro za vječnost, dok je glavna glasnogovornica Komisije Francoise Le Bail rekla da je "važno da se zadrži mirnoća" nakon francuskog i nizozemskog odbacivanja prijedloga europskog ustava.

Reagirao je i guverner belgijske središnje banke te član vijeća Europske središnje banke (ECB) izjavivši da odbijanje prijedloga europskog ustava u Francuskoj i Nizozemskoj nije bio mandat za odbacivanje eura. "Neke vlade su dobile mandat od svojih građana da ne ratificiraju projekt EU ustava. No, nijedna vlada nije dobila mandat da napusti EU ili eurozonu", kazao je, istaknuvši da su priče o raspadu eurozone "znanstveno-fantastični scenarij" koji je "apsurdan".

Fokus tržišta bio je usmjeren i na sastanak ECB-a i novinsku konferenciju njezina predsjednika Jean-Claudea Tricheta. ECB je ostavio kamatne stope na dva posto, no snizio je svoje ranije procjene rasta u eurozoni. Rastu stoga špekulacije da bi u budućnosti europske kamaten stope mogle pasti.

Unatoč posljednjim korekcijama eura koje su spustile njegov tečaj 15 posto ispod rekordne vrijednosti prema dolaru zabilježene u prosincu lani, on je još gotovo 40 posto skuplji u odnosu na najnižu razinu zabilježenu 2000.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙