Patrick Moore, analitičar postaje za područje Balkana, primjećuje kako komentatori u zemljama Balkana pokazuju nervozu radi ishoda referenduma u Francuskoj i Nizozemskoj. "Prevladavajuća reakcija tiska je uznemirenost jer u gotovo svim mjestima, uz izuzetak krajnje desnice u Hrvatskoj koja je marginalna i krajnje desnice u Srbiji, koja je možda manje marginalna ali nije većina, postoji opći konsenzus da je članstvo u EU-u jedini put kojim se može ići", primjećuje Moore. Uznemirenost je djelomice uzrokovana i činjenicom da se sa sigurnošću ne zna što je potaknulo francuske i nizozemske glasače da odbiju ustav EU-a, dodaje se u prilogu postaje.
Moore ocjenjuje da sada postoji i opasnost da će ishodi referenduma oslabiti vjerodostojnost predstavnika EU-a koji vrše pritisak na zemlje koje žele pristupiti Uniji da brzo provedu reforme kako bi se omogućilo pridruživanje. "Na Balkanu ti zahtjevi uključuju i uhićenje optuženih ratnih zločinaca a koje se u domovini dijelom vidi i kao nacionalističke junake, poput generala Ante Gotovine iz Hrvatske, zemlje koja bi se htjela EU-u pridružiti između 2007. i 2009. godine", nastavlja postaja.
"Ti predstavnici EU-a više neće biti smatrani tako vjerodostojnim te sumnjam da se na pozive za uhićenje ratnih zločinaca neće odgovarati tek praznim obećanjima. To je očito začarani krug. Ako Hrvati pozive na uhićenje Gotovine uzmu manje ozbiljno onda su i manje izgledi da će biti uhićen te će Hrvatska toliko dulje morati čekati na red", ocjenjuje Moore za postaju.