"Ne sumnjamo u spremnost Vlade Srbije na suradnju. Konačno smo sigurni da će uskoro biti okončana ta suradnja, odnosno uhićenje i izručenje svih optuženih", kazala je glavna haška tužiteljica dodajući da se nada da će ubuduće moći više vremena provoditi u svom haaškom uredu, a "ne tražiti suradnju na terenu".
Vojislav Koštunica obavijestio je novinare da je u srijedu počela akcija uhićenja osumnjičenih za pogubljenje civila kod Srebrenice 1995. godine, koji su prepoznati na snimku "brutalnog, bezdušnog i sramnog zločina nad civilima", pokazanom istoga dana u haaškoj sudnici u postupku protiv Slobodana Miloševića.
Srbijanski premijer kazao da je od posljednjeg posjeta glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte Beogradu najveći napredak postignut kod dobrovoljne predaje optuženih Haaškom sudu te da je u tome važna dvosmjernost u suradnji.
"Suradnja bi bila nemoguća bez razumijevanja Haaškog suda i Tužiteljstva. Dvosmjernost je važna, ona se vidi kroz činjenicu da je 15 optuženih posljednjih mjeseci otišlo dobrovoljno u Den Haag, a s druge strane šestorica optuženih su dobili mogućnost da početak suđenja čekaju na slobodi", kazao je Koštunica dodajući da posebno mjesto u toj dvosmjernoj suradnji imaju odluke haaškog tužiteljstva "koje su usmjerene na dužnosnike drugih država i nacija".
"Bio bih najsretniji čovjek na svijetu da su sve naše obveze prema Haaškom sudu ispunjene još jučer", kazao je Koštunica, naglasivši da je Vlada Srbije svjesna da puna suradnja s Haaškim sudom podrazumijeva ispunjenje svih uvjeta, te da će "učiniti sve da se stavi točka" na pitanje suradnje.
Upitana za komentar akcije u kojoj su, odmah nakon emitiranja snimka u haaškoj sudnici, uhićeni neki vinovnici tog zločina, glavna haaška tužiteljica je kazala da je riječ o "briljantnoj akciji, jer su samo u nekoliko sati identificirani počinitelji". Ta akcija, kazala je, "pokazuje da su organi gonjenja u Srbiji spremni i sposobni za prekid dosadašnje politike nekažnjavanja ratnih zločina".
"Očekujem da vlasti u Beogradu jednako tako reagiraju na moje optužene bjegunce i da i oni budu uhićeni", kazala je.
Carla del Ponte u Beogradu se sastala i s predsjednikom državne zajednice Srbija i Crna Gora Svetozarom Marovićem, kojem je kazala da Haaško tužiteljstvo očekuje izručenje još deset optuženih, među kojima i Ratka Mladića i Radovana Karadžića.
Nakon susreta s predsjednikom Nacionalnog savjeta za suradnju s Haaškim tribunalom Rasimom Ljajićem koji je u tijeku, glavna haaška tužiteljica putuje u Zagreb.