Domaći putnici najviše za ljeto, kako je na današnjem susretu s novinarima kazala glasnogovornica Generalturista Maja Weber, traže Dubrovnik, Hvar i Makarsku, koji su već sada za srpanj i kolovoz gotovo rasprodani. Ta mjesta, kaže, najvjerojatnije neće ni osjetiti tzv. sezonske rupe (koje se očekuju u lipnju i do sredine srpnja), za razliku od mnogih drugih jadranskih ljetovališta. Najveće "rupe" mogli bi imati otoci Cres i Pag te veći dio Istre, osim primjerice Rovinja. Nešto bolje ljetne rezultate, zbog već sada dobre domaće potražnje, mogli bi imati Rab, Šibenik, Supetar te Opatija i Poreč.
Dalmacije je ove godine, dodaje Weber, općenito traženija nego primjerice Istra i Kvarner, što tumače ne samo novim autocestama kojima je Dalmacija postala dostupnije, nego i ipak nešto nižim cijenama nego na sjevernom Jadranu.
Ove godine je zamjetno i čekanje tzv. last minute ponuda, kada su aranžmani povoljniji i do 30 posto. To je još prisutnije kod putovanja u mediteranske zemlje, poput Tunisa, Turske, Grčke i Egipta, gdje se sedmodnevni aranžmani s avionom i polupansionom tijekom lipnja i u srpnju nude od 200 eura.
Takva putovanjma su nerijetko i do 50 posto povoljnija nego ona na Jadranu.
U vezi stranih gostiju u Hrvatskoj je cijele predsezone, a tako će se sudeći po bookingu i prodaji nastaviti i u glavnoj i posezoni, najviše Francuza, Britanaca, Skandinavaca i Nijemaca. A u lipnju će, posredstvom Generalturista, na ture po Hrvatskoj doći i više od 500 japanskih turista, rečeno je.