Svečana ceremonija ispraćaja priređena je u sarajevskoj zračnoj luci u organizaciji Predsjedništva BiH, koje je i donijelo odluku o sudjelovanju vojnika iz te zemlje u operacijama u Iraku.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Borislav Paravac poželio je pripadnicima postrojbe uspješno obavljanje zadaća koje ih čekaju, a načelnik Zajedničkog stožera OS BiH general-pukovnik Sifet Podžić je podsjetio kako je ovo prvi put da vojnici iz te zemlje sudjeluju u jednoj borbenoj misiji u inozemstvu.
"Danas naša domovina postaje dio obitelji aktivnih promotora mira", kazao je u svom govoru general Podžić.
Postrojbu koja ide u Irak čine 24 pripadnika Vojske Federacije BiH i 12 Vojske Republike Srpske.
Oni su opskrbljeni opremom i odorama za pustinjske uvjete kakve ima američka vojska, nosit će znakovlje entititetskih vojski, ali i države BiH.
Bit će to prva zajednička operacija u ratnoj zoni u kojoj će pod istom zastavom sudjelovati pripadnici vojski što su do prije deset godina ratovale jedna protiv druge.
Svi pripadnici jedinstvene bosanskohercegovačke postrojbe profesionalni su vojnici odnosno časnici i dragovoljno su se prijavili za predstojeću misiju, unatoč svim rizicima koji je prate zbog nesigurna stanja u Iraku.
General Podžić kazao je kako je dragovoljaca za ovu misiju "bilo i previše".
Tijekom predstavljanja postrojbe ranije ovog tjedna zapovjednik Operativnog zapovjedništva OS BiH general-bojnik Vlado Džoić pojasnio je kako su svi njeni pripadnici prošli posebnu obuku koja je trajala 15 tjedana te da su u cjelosti upoznati s izazovima misije koja ih čeka.
Obuku su uspješno prošla 52 kandidata od kojih se dio priprema za novu rotaciju koja u Irak treba putovati za šest mjeseci.
Zapovjednik postrojbe je bojnik Stjepan Musa iz hrvatske sastavnice Vojske Federacije.
"Svaki ovakav posao je opasan no u našem slučaju zasigurno nema opasnosti od borbenih djelovanja", kazao je ovaj časnik pojašnjavajući što će on i njegovi vojnici raditi u Iraku.
Od pirotehničara iz BiH koji će biti smješteni u bazi koalicijskih snaga Taqadum u okolici grada Falluja očekuje se da uništavaju već prikupljeno oružje i konvencionalno streljivo smješteno u osiguranim skladištima.
Kao nagradu za ovaj posao, običnim vojnicima slijedi mjesečna plaća u iznosu od 2580 eura.
"To za uvjete koji vrijede u BiH uopće nije zanemariv motiv", priznaje bojnik Musa no pri tom ističe kako je posebni izazov i stručno usavršavanje pirotehničara koje će potom moći koristiti u svom profesionalnom radu.
Zapovjednici ovih vojnika uključujući i generala Podžića drže kako su poduzete sve mjere opreza s obzirom na stanje u Iraku.
Unatoč činjenici da će pirotehničari iz BiH svoj posao obavljati unutar sektora Zapad odnosno čuvenog "trokuta smrti" u kojemu je u prošlosti zabilježen najveći broj napada na pripadnike koalicijskih snaga, nitko ne sugerira kako bi to moglo biti dramatično angažiranje.
General Podžić podsjeća kako u proteklih mjesec dana unutar tog područja nije smrtno stradao niti jedan koalicijski vojnik te da su razrađene sve procedure koje bi se primijenile da netko od pirotehničara bude kidnapiran.
Dogodi li se pak nešto nepredviđeno, vojnici bi u slučaju trajnog invaliditeta na temelju osiguranja dobili po 100 tisuća eura, a u slučaju smrti njihovim bi obiteljima bilo isplaćeno po 50 tisuća eura.
Pripreme za odlazak pirotehničara iz BiH u Irak proteklih su mjeseci pratili ne posebice glasni prosvjedi manjih oporbenih stranaka koje smatraju kako se ovime biH izlaže povećanom riziku od terorističkih napada.
Takvi argumenti nisu, međutim, impresionirali profesionalne vojnike poput generala Podžića.
"S primanjem BiH u program 'Partnerstvo za mir', ovakvih će misija biti sve više", kazao je načelnik Zajedničkog stožera OS BiH istaknuvši kako je vrijeme da njegova zemlja pokaže svijetu da nije samo ovisnik o međunarodnoj pomoći nego ju je spremna i pružiti.