FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zašto su Francuzi odbacili europski ustav?

Autor: ;ztre;
PARIZ, 30. svibnja 2005. (Hina/Reuters) - Francuski glasači odbacili suu nedjelju europski ustav iz niza razloga od kojih svi i nisu povezanisa samim njegovim sadržajem.
PARIZ, 30. svibnja 2005. (Hina/Reuters) - Francuski glasači odbacili su u nedjelju europski ustav iz niza razloga od kojih svi i nisu povezani sa samim njegovim sadržajem.

Neki tako smatraju da se ustavom Europskoj uniji nameće gospodarski model koji interese tržišta stavlja ispred socijalnih prava.

Drugi ističu da ustav nedovoljno štiti radnike i da bi mogao potaknuti slabije plaćene radnike iz novih istočnoeuropskih članica da preplave Francusku, dok bi se poslodavci mogli odlučiti na preseljenje poslovanja u zemlje s nižim porezima i jeftinijom radnom snagom.

Mnogima se jednostavno ne sviđa da ih se na nešto tjera, a referendum su iskoristili i kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo visokom nezaposlenošću, vladinim rezanjem troškova i drugim gospodarskim problemima.

"Ovo je osuda vladine gospodarske politike. Na ovaj način izražen je bijes zbog nezaposlenosti i tjeskoba zbog gospodarske neizvjesnosti i manjka radnih mjesta", ocjenjuje Mariette Sineau, politologinja iz Pariza.

"Riječ je prije svega o velikoj pljuski predsjedniku Jacquesu Chiracu. On je bio taj koji je sazvao referendum i velikim žarom lobirao za 'da'", rekla je.

Jasan je i prijezir prema europskim čelnicima koje se općenito smatra birokratima.

Mnogi Francuzi nezadovoljni su i smanjenjem francuske uloge u Europskoj uniji, osobito nakon prošlogodišnjeg proširenja na 25 članica, a ustav vide kao dio zavjere da im se nametne britanski i američki gospodarski model.

"Bit je da Francuzi Europsku uniju smatraju birokratskom i nedemokratskom. Takvim smatraju i ustav", ističe Emmanuel Le Masson, politolog iz Aix-en-Provencea.

Među ostalim razlozima za odbacivanje ustava nalaze se i gubitak francuskog suvereniteta te obrambena politika za koju kritičari smatraju da će Europsku uniju učiniti previše ovisnom o NATO-u i prema tome o Sjedinjenim Državama.

Neki upozoravaju i da će ustav otvoriti put za ulazak velike i većinski muslimanske Turske u Europsku uniju.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso priznaje kako je teško izvući jednu, glavnu poruku iz ishoda francuskog referenduma.

"Razlozi su kotradiktorni", rekao je. "Jedni tvrde da je to zato jer Europa ide predaleko, drugi da žele drugačiju Europu, a treći da žele više Europe, ali ne ovu Europu", rekao je Barroso.

(Hina) xzt ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙