ZAGREB - Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte u svom će izvješću Vijeću sigurnosti UN-a 13. lipnja ustvrditi da Zagreb i dalje u potpunosti ne surađuje s Haškim sudom, što znači da Hrvatska u lipnju neće moći početi pregovore s Europskom unijom, objavio je u Vjesnik u svom izdanju od ponedjeljka pozivajući se na europske diplomatske izvore. Prema tim izvorima, Carla del Ponte će u tom izvješću naglasiti da "hrvatske vlasti nisu napravile neki znatniji napredak u lociranju odbjeglog generala Ante Gotovine". Takva ocjena, navode diplomati, neće biti dovoljna da EU postigne suglasnost o početku pregovora s Hrvatskom u lipnju, pa se teško može očekivati da će se ta tema uopće naći na dnevnom redu summita EU 13. lipnja, piše Vjesnik.
ŠANGAJ - Hrvatski premijer Ivo Sanader otvara u ponedjeljak u Šangaju hrvatsko-kineski poslovni forum na kojem će se razmatrati mogućnosti uspostave dugoročne i stabilne gospodarske suradnje između Hrvatske i Kine. U Šangaju, glavnom središtu kineskog gospodarskog uspona, hrvatski će gospodarstvenici s potencijalnim kineskim partnerima razmotriti mogućnosti suradnje na zajedničkim projektima koji bi trebali otvoriti vrata velikog kineskog tržišta hrvatskom gospodarstvu i potaknuti kineska ulaganja u Hrvatsku. Prošlog je petka 20-ak hrvatskih gospodarstvenika koji prate premijera Sanadera i vladino izaslanstvo u službenom posjetu Kini razgovaralo u Pekingu s predstavnicima tamošnjih tvrtki i u ocjenama prvih kontakata najavljuje se mogućnost nekih zajedničkih poslova.
PARIZ - Većinom od 55 posto glasova, prema rezultatima izlaznih anketa koje su objavili svi francuski elektronski mediji, Francuzi su u nedjelju na referendumu odbacili prijedlog ratifikacije europskog ustava što će imati značajne posljedice na unutarnjoj političkoj sceni, ali i na proces integracije u Europskoj Uniji. Visoka stopa odaziva na birališta od 71,5 posto potvrdila je tako tendencije izražene kroz brojna ispitivanja javnoga mnijenja koja su davala izrazitu prednost protivnika euro-ustava. No, iako je bilo očekivano, odbacivanje europskog ustava "imalo je učinak hladnoga tuša za sve vodeće predstavnike "ustavobranitelja", na desnici i na ljevici, koji nisu prestali vjerovati u čudo, odnosno "iznenađenje" u posljednji čas. Vjerojatno prva posljedica ovakvog ishoda referenduma bit će smjena premijera, što je samo pitanje dana, jer je nezadovoljstvo politikom premijera Jean-Pierrea Raffarina predstavljalo jedno od glavnih razloga odbacivanja euro-ustava. Europska je Unija ovakovim ishodom francuskog referenduma suočena s jednim od najtežih izazova u svojoj povijesti i predrefendumska upozorenja kako nema "alternativnog plana" ili " Plana B ", u slučaju francuskog odbijanja, izgubila su svoju propagandu svrhu i sada zvuče kao prazne "prijetnje" jer je nazamislivo da bi Bruxelles mogao poslati Francusku na "popravni ispit" ili ignorirati ovako izraženu volju naroda koji je punih pola stoljeća predvodio europsku integraciju.
PARIZ - Francuski predsjednik Jacques Chirac izjavio je u nedjelju navečer da će nakon odbacivanja europskog ustava na referendumu biti teže braniti francuske interese u Europi. "Francuska je demokratski izrazila svoje mišljenje. Odbacili ste europski ustav, to je vaša suverena odluka koju poštujem", rekao je Chirac u obraćanju naciji. Chirac je dodao da, bez obzira na rezultate referenduma, francuski interesi ostaju duboko povezani s Europom. Svim je europskim zemljama i narodima poručio da će Francuska i dalje zauzimati svoje mjesto u ujedinjenoj Europi i poštivati temelje Europske unije.
BRUXELLES - Ratifikacija europskog ustava mora se nastaviti, rekao je predsjedavajući Europske Unije luksemburški premijer Jean-Claude Juncker u nedjelju navečer u svojoj prvoj reakciji nakon odbacivanja europskog ustava na referendumu u Francuskoj, a isto je ponovio i predsjednik Europske komisije Jose Barroso. "Francuska je glasala i rekla je ne. Većina Francuza je odbacila ustavni sporazum u predloženom obliku. Žalosni smo, ali to prihvaćamo", rekao je Juncker na konferenciji za novinare u Bruxellesu. "Sporazum, međutim, nije mrtav", ocijenio je Juncker, isključivši mogućnost ponovnog pregovaranja o tekstu ustava. Predsjednik Europske komisije Jose Barroso se također izjasnio za nastavak procesa ratifikacije i naglasio da je "devet država članica koje predstavljaju polovicu" stanovnika EU " već su ratificiralo europski ustav".
ZAGREB - Odmah po objavi rezultata izlaznih anketa koje su pokazale da su francuski birači većinom glasova odbacili europski ustav počele su pristizati prve reakcije iz zemalja članica EU. Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero smatra da se proces ratifikacije europskog ustava mora nastaviti čak i nakon negativnog odgovora Francuza na referendumu o Europskom ustavu u nedjelju, rekao je nedjelju navečer glasnogovornik španjolske vlade. "Rezulatat referenduma u Francuskoj nije dobra vijest, ali nije ni katastrofa", rekao glasnogovornik naglasivši da su "nažalost, unutarnji francuski problemi utjecali na ishod zemalja". Švedski premijer, socijaldemokrat Goeran Persson je ocijenio u nedjelju da francuski predsjednik Jacques Chirac ne treba tražiti nove pregovore o europskom ustavu nakon negativnog rezultata referenduma. "Važno je da se Jacques Chirac drži svojih izjava da neće pokrenuti nove pregovore jer su druge zemlje uključene u taj isti proces ratifikacije", rekao je Persson na državnoj televiziji SVT1. Nizozemski premijer Jan Peter Balkenende pozvao je nizozemske birače da na referendumu 1. lipnja potvrde europski ustav bez obzira na ishod francuskog referenduma. "Sada postoji čak jedan razlog više da se kaže 'da'. Svaka zemlja ima svoju odgovornost", rekao je Balkenende, u čijoj je zemlji protivljenje ustavu prema anketama naraslo do 60 posto. Žaljenje zbog negativnog ishoda francuskog referenduma izrazio je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel i ocijenio da europski ustav sada više nema velike perspektive. Predsjednica danske Narodne stranke (PPD, krajnja desnica) Pia Kjaersgaard je pozvala u nedjelju navečer na obustavu referenduma o Ustavu EU u Danskoj, nakon francuskog odbacivanja tog sporazuma. "Sporazum je na bačen na zemlju i više ne postoji. Nema smisla da danski premijer Anders Fogh Rasmussen raspiše referendum", izjavila je ona na državnoj tv DR2. Francusko odbijanje Europskog ustava predstavlja "početak pobune građana protiv birokracije Bruxellesa", ocijenio je austrijski populist Joerg Haider u nedjelju na državnoj televiziji ORF. "Smatram da je to sreća za Europu", dodao je i ocijenio da "su građani razočarani gospodarskim rezultatima njihovih vlada". Vođa talijanske oporbe i bivši predsjednik Europske komisije Romano Prodi izjavio je da je "krajnje razočaran" francuskim odbacivanjem Europskog ustava u nedjelju navečer.
VARŠAVA - Wojciech Olejniczak (31), aktualni poljski ministar poljoprivrede, izabran je u nedjelju za predsjednika vladajuće socijaldemokratske stranke (SLD). Novi predsjednik SLD-a izjavio je na tiskovnoj konferenciji da će pokušati obnoviti sliku vladajuće poljske ljevice, okaljanu nizom korupcionaških afera, koja je trenutno vrlo nepopularna u javnosti. Također je najavio i svoju ostavku na mjesto ministra poljoprivrede i potpunu posvećenost stranci. Prethodni predsjednik SLD-a, bivši premijer Jozef Oleksy, njegova četiri pomoćnika i glavni tajnik stranke i šef parlamentarnog zastupničkog kluba SLD-a odstupili su 21. svibnja uz obrazloženje da žele ojačati stranku i vratiti joj vjerodostojnost prije parlamentarnih izbora najavljenih za 25. rujna i predsjedničkih 9. listopada.
BEJRUT - Sin bivšeg libanonskog premijera Saad Hariri objavio je u nedjelju da je njegova izborna lista odnijela "potpunu pobjedu" u Bejrutu osvojivši 19 zastupničkih mjesta u glavnom gradu. "To je pobjeda Rafika Haririja, mog oca, bivšeg premijera ubijenog 14. veljače", izjavio je Saad Hariri pred svojim pristašama okupljenim u njegovoj rezidenciji u Bejrutu, nekoliko sati nakon zatvaranja biračkih mjesta. Saad Hariri je pružio ruku svim političkim strankama u zemlji i pozvao na "dijalog o nacionalnom jedinstvu". Libanonski parlamentarni izbori, prvi u posljednjih 30 godina bez sirijske vojne nazočnosti u zemlji, odvijaju se u četiri kruga. Prvi su glasali stanovnici Bejruta, a birači iz ostalih triju regija na birališta će 5., 12. i 19. lipnja.