Na primjedbu američkog republikanskog senatora iz Colorada Joela Helleya da bi bila velika greška razmišljati o tome da Europska unija na sigurnosnom području može zamijeniti NATO, "najuspješnije savezništvo u povijesti", odgovorio je francuski parlamentarac Loic Bouvard, rekavši da treba priznati da je transatlantsko savezništvo neizbalansirano, ali da se europske obrambnene politike ne treba bojati jer ona želi ojačati, a ne oslabiti NATO.
Američki republikanski kongresnik iz Ilinoisa John Shimkus također je iznio stajalište da Europska unija nema potreban kapacitet koji sadašnjem NATO savezu omogućuje takvu učinkovitost. Iluzorno je razmišljati o konceptu "mekane snage" koja bi jamčila sigurnost i stabilnost jer se primjerice na Kosovu 1999. pokazalo da to nije bilo dovoljno, ilustrirao je svoju skepsu davanjem naglaska na samo političku komponentu savezništva američki parlamentarac.
A predsjednik vanjskopolitičkog odbora Europskog parlamenta, Nijemac Elmar Brok rekao je da NATO treba ostati temelj kolektivne sigurnosti, no da ne pozna nijednog političara u Europskoj uniji koji smatra da su EU i NATO konkurenti kad je o sigurnosti riječ. Kao primjer uspješnog dopunjavanja, on je iznio slučaj BiH gdje je mirovnu operaciju za održanje stabilnosti Europska unija preuzela od NATO saveza.
Na višednevnom zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a sudjeluje oko 700 predstavnika država članica tog saveza, te predstavnici drugih europskih i međunarodnih institucija. Hrvatsko izaslanstvo na zasjedanju vodi šef izaslanstva RH pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Krešimir Ćosić. Glavne teme zasjedanja su budućnost NATO-a, obnova u Iraku i Afganistanu, međunarodni terorizam, odnosi NATO-a i Europske unije, Palestina, srednja Azija i drugo.