"Čini se da tvorci slovenske politike ne razumiju krizu u kojoj se Hrvatska našla. Iako je potpora što skorijem početku pregovora EU i Hrvatske bila mudra odluka slovenske vlade, bilateralna pitanja bit će moguće riješiti, a međusobne odnose razvijati prema europskom modelu dobrosusjedstva, tek kad Hrvatska počne provoditi načela vladavine prava i temeljne europske norme ponašanja", piše Gjenero koji dodaje da je Janša "definitivno izgubio igru sa Sanaderom".
"Ako mu je Sanader u zamjenu za odstupanje od sporazuma Drnovšek-Račan obećao rješavanje graničnih sporova konsensusom i rezultat koji će za Sloveniju biti jednako povoljan kao i onaj iz tog sporazuma, Sanader će prema svom međunarodnom partneru (Janši) odigrati istu ulogu kao i prema svojim koalicijskim partnerima, npr. Stranci umirovljenika kojima je obećao povećanje mirovina, a sada im najavljuje smanjivanje", piše Gjenero.
"Janša se odrekao sporazuma Račan-Drnovšek i time omogućio da niz svršenih akata postane polazište za nove pregovore. Sada Slovenija više ne može iskoristiti ni europsku kartu jer bi Europa uskraćivanje potpore Hrvatskoj od strane Slovenije razumjela kao iznuđivanje i balkanski potez. Osim toga, europski politički planeri su, čini se, uvjereni da je Sanaderov model europeizacije nacionalističkog dijela političke arene iscrpio svoje domete, a da je u isto vrijeme dobar dio posla završen. Sada se može čekati dodatan pomak u izbornom tijelu i podržati novu neonacionalističku (lijevoliberalnu) vladu. Ona bi mogla imati priliku na prijevremenim izborima početkom iduće godine. Time što se je odrekao sporazuma Drnovšek-Račan slovenski premijer Janša zapravo je Račanu napravio dobru uslugu. Sanader mu tako sada ostavlja dobru situaciju da dobije što više u novim pregovorima sa Slovenijom. Budu li europski politički planeri ocijenili da bi takva buduća konstelacija u Hrvatskoj mogla dovesti do željenih političkih i ekonomskih reformi, onda ionako neće doći u obzir nikakva slovenska 'europska kočnica' jer će Hrvatsku opet svim snagama trebati gurati prema Europi", navodi u svojoj analizi Gjenero.
Sada u odnosima Ljubljane i Zagreba slijedi razdoblje "umjerenih incidenata i napetosti", ali bez "velikih erupcija incidenata" koje su se događale zadnjih godina, piše Gjenero u "Delu".
"Sanaderova vlada nema snage za reforme niti legitimnost za bilo koje sporazume. Zato bi Slovenija morala pričekati do iduće godine. Ako sredinom iduće godine s novom vladom započne ubrzana europeizacija Hrvatske, onda će se u isto vrijemeotvoriti i mogućnosti za razvoj plodnih bilateralnih odnosa", poentira Gjenero.
A u slučaju da i tada Hrvatska "ne bi imala snage za uspostavu nove konstelacije političkih odnosa", stvari za Sloveniju ne bi bile tragične, a nastavile bi se i prilike za "učvršćenje slovenskog ekonomskog i političkog utjecaja u tom dijelu zapadnog Balkana", ocjena je analitičara.