Ugledna njujorška škola slavi 100 godina tijekom kojih je stvorila generacije virtuoza, filmskih zvijezda ili plesača od Milesa Davisa do Robina Williamsa, od dirigenta Jamesa Levinea do skladatelja "Ratova zvijezda" Johna Williamsa.
Čitave godine će izložbe i koncerti obilježavati događaj u New Yorku dok će razni sastavi s Juilliarda kretati na europsku turneju čitavog ljeta. Središnji će događaj biti 11. listopada kad Empire State Building zasvijetli u bojama škole.
Na početku, 1905. Frank Damrosch, kumče Franza Liszta, želi Amerikancima pružiti razinu školovanja poput europskih konzervatorija. No, ubrzo, ugled ustanove premašuje granice.
Danas stranci predstavljaju trećinu od 800 polaznika čije podrijetlo varira ovisno o događanjima u svijetu: Nijemci, Irci, potom Židovi iz Srednje Europe, sedamdesetih godina Koreanci, Japanci, danas Kinezi.
Škola je smještena u modernom zdanju u sklopu Lincoln Centra, golemoga kulturnog centra koji škola dijeli od 1969. godine s Metropolitan operom, City Balletom i Filharmonijom.
U tom "Hiltonu" obrazovanja, kako ga zove Perlman, nalazi se 250 klavira Steinway, šest pozornica, studio za snimanje glazbe i plesa te kazališnih predstava.
Za Josepha Polisija, predsjednika Juilliarda već 21 godinu, škola ugled duguje djelomice "mješavini poduzetnog i umjetničkog duha koji nam je omogućio da nas primijete u svijetu". Orkestar Juilliarda prvi je orkestar nekog zapadnog konzervatorija koji je ponovno mogao nastupiti u Kini 1987. godine.
Ugledne prošlosti, s dobrom financijskom bazom, usred kulturne prijestolnice, Juilliard raspolaže "sredstvima koja omogućuju davanje stipendija" studentima, dodaje Polisi koji svoje mlade diplomante vidi sve više kao "misionare" u doba "kad se American Idol smatra vrhuncem glazbenog uspjeha".