Od glasovanja u Bundesratu, koji zastupa interese šesnaest njemačkih saveznih pokrajina, uzdržala se jedino savezna pokrajina Mecklemburg-Vorpommern, u kojoj je na vlasti koalicija Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i Stranke demokratskog socijalizma (PDS). PDS, koja je stranka nasljednica Socijalističke partije DDR-a, odbija europski ustav zbog toga jer on, po ocjeni stranke, "vodi ka militarizaciji Europe i daljem širenju tržišnog gospodarstva".
Trenutni predsjednik Bundesrata, premijer savezne pokrajine Brandenburg, Matthias Platzek (SPD) Europski je ustav okarakterizirao kao "prekretnicu u razvoju europske budućnosti", dok je njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer (Zeleni) istaknuo povijesnu važnost europskog ustava, upozorivši na moguće posljedice ukoliko on ne bude donesen.
Brza i jasna odluka oba doma njemačkog parlamenta u korist europskog ustava slovi kao signal upućen francuskim biračima koji u nedjelju izlaze na referendum o njegovu prihvaćanju. U Njemačkoj donošenje odluka na saveznoj razini putem referenduma nije predviđeno Ustavom.
Europska komisija je ocijenila da ratifikacija europskog ustava u Njemačkoj predstavlja "jaki signal" francuskim i nizozemskim biračima koji se spremaju na referendum o tom dokumentu.
"Ratifikacija ustava je jaki signal upućen Francuzima i Nizozemcima", istaknuo je glasnogovornik Europske komisije Mikolaj Dowgielewicz, dodajući da je Komisija bila "oduševljena" njemačkom ratifikacijom.
Francuzi u nedjelju izlaze na referendum o ustavu, a 1. lipnja će ih slijediti Nizozemci.
Njemačka je u petak konačno ratificirala europski ustav na glasovanju u Bundesratu, gornjem domu parlamenta.
Devet zemalja od ukupno 25 članica EU-a do sada je ratificiralo europski ustav, što je 49 posto ukupnog stanovništva Unije, kazao je Dowgliewicz.