"To je politička, a ne stručna presuda Ustavnog suda, a iz lakoće njezina donošenja vidljiva je netrpeljivost prema radnicima i sindikatima", izjavio je Vilim Ribić u ime koordinacije hrvatskih sindikalnih središnjica čiji su čelni ljudi danas održali konferenciju za novinare.
Početkom tjedna Ustavni sud je zauzeo stav da je obveza plaćanja doprinosa nečlanovima sindikata nametnuta kolektivnim ugovorima u suprotnosti s Ustavom zajamčenom slobodom udruživanja, te da im se bez pristanka ne može oduzimati nikakav novac, čak i ako od doprinosa imaju koristi i nečlanovi sindikata.
Sindikati tvrde da je Ustavni sud takvom odlukom dodatno oslabio slabi položaj radnika i sindikata. Doprinos solidarnosti naknada je za korištenje pogodnosti KU, a najveći dio tako prikupljenog novca odlazio je u fondove solidarnosti koji su služili kao socijalna pomoć najugroženijim radnicima, istaknuo je predsjednik Hrvatskih nezavisnih sindikata Krešimir Sever.
Sindikalne središnjice najavljuju razgovore s Vladom jer je zbog ukidanja nekoliko odredbi potrebno mijenjati Zakon o radu koji sada vrijedi samo za članove sindikata.
Savjetnica u SSSH Dušanka Mariković Drača ističe da ZOR točno propisuje najviši iznos doprinosa, uvjete pod kojima se može primijeniti i koji se postotak radnika mora odazvati na referendum.
U obrazloženju odluke izrečena je stoga materijalna neistina jer doprinos solidarnosti plaćaju nečlanovi sindikata samo u poduzećima gdje su na snazi kolektivni ugovori o kojima je proveden referendum na koji izlaze svi zaposlenici.
Drača podsjeća kako je ova odluka Ustavnog suda donesena relativno brzo, u roku od godine dana, a odluka koje bi mogla iću u korist 40 tisuća invalida rada, a odnosi se na ispitivanje ustavnosti Zakona o mirovinskom osiguranju, čeka od 1999 godine.
Predstavnici šest sindikalnih središnjica drže da je odluka štetna za ugled i dostojanstvo Ustavnog suda, a odgovornim za nju prije svega smatraju suca Željka Potočnjaka.