Vrijednost 1.770 kilometara dugog naftovoda je četiri milijarde dolara a njegovu izgradnju snažno su poduprle Sjedinjene Države.
U službenom priopćenju čelnik azerbejdžanskog odjela anglo-američkog naftnog diva BP-a David Woodward izjavio je da otvaranje naftovoda označava "preporod" bivše sovjetske republike u ulozi "važne zemlje za naftnu industriju, kao što je bila i prije više od jednog stoljeća".
Naftovod će preobraziti kavkasku regiju i Tursku u energetski most koji će povezivati Kaspijsko jezero s ostatkom svijeta a snažno će utjecati i na formiranje geostrateških saveza na Kavkazu i u srednjoj Aziji. Mrlja na svečanosti bila je odluka azerbejdžanskih vlasti o privremenom zatvaranju članova političke oporbe u vrijeme otvaranja naftovoda.
BP ima najveći pojedinačni udio od 30 posto u konzorciju koji upravlja naftovodom a ostali članovi uključuju azerbejdžansku državnu naftnu kompaniju SOCAR, Ameradu Hess, ConocoPhillips, Eni, Inpex, Itochu, Statoil, Total, TPAO, Unocal.
Kaspijska regija proizvodi visoko kvalitetnu naftu ali je njezina negativna osobina bila udaljenost od glavnih svjetskih potrošača Sjeverne Amerike, Europe, Kine i Japana. Naftovod će na tursku obalu Mediterana prevoziti jedan milijun barela kaspijske nafte dnevno, što je oko jedan posto globalne proizvodnje nafte, a trebao bi biti u potpunosti otvoren do kraja godine.