Podatke o broju zlostavljanih žena s invaliditetom u Hrvatskoj još nemamo, ali je pokazatelj ozbiljnosti stanja i činjenica da je od 20 žena s invaliditetom njih pet svjedočilo da su doživjele najstrašnije oblike nasilja u obitelji i institucijama, rekla je koordinatorica projekta SOIH-a Marica Mirić.
Istaknula je da je žena s invaliditetom u težem položaju od ostalih jer joj se često ne vjeruje, nije mobilna da dođe po pomoć, suprug često napušta obitelj, zlostavljana je od najbližih.
Krajem rujna, odnosno početkom listopada, u Zagrebu će se uspostaviti prvi pilot-projekt "SOS-telefon za žene s invaliditetom", koji će se umrežiti s gradovima u dugim krajevima Hrvatske, najavila je Mirić. Na SOS-telefonu radit će 20-ak žena s invaliditetom koje su kroz trening osposobljene za pružanje pomoći ženama koje su također osobe s invaliditetom, rekla je Mirić nakon drugog takvog treninga koji se danas provodi u Zagrebu.
Riječ je o radionicama projekta vladina Ureda za ljudska prava pod nazivom "Peer Counselling - osnaživanje žena s invaliditetom - kroz savjetovanje na istoj razini" koji provodi SOIH.
Danas se na treningu okupilo 40 žena s invaliditetom iz cijele Hrvatske i trenira ih se u pružanju pomoći drugim ženama s invaliditetom.
Obučavane su o motivaciji, aktivnosti, timskom radu, međusobnoj komunikaciji, tehnikama dominacije i kako se nositi sa stresom.
U radionicama su žene s invaliditetom, koje će pružati pomoć drugim ženama s invaliditetom, upoznate i s vrstama invalidnosti kako bi se znale nositi sa specifičnostima svake žena koja zatraži pomoć, rekla je Marica Mirić.