U Sloveniji se nisu obistinili strahovi da će nakon ulaska u EU strani kapital pokupovati sve vrijedno, da će Slovenci izgubiti jezik i identitet ili da će državu preplaviti jeftinija strana radna snaga, kazao je Semolič na zajedničkoj konferenciji za novinare s čelnicima Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Čelnici najveće slovenske sindikalne organizacije došli su u Zagreb kako bi hrvatskim kolegama prenijeli iskustva iz procesa ulaska u EU te razgovarali o zajedničkim problemima.
Slovenski sindikati aktivno su sudjelovali u pripremama za ulazak u EU te se izborili za mogućnost suodlučivanja, što nije bilo lako jer su ih političari htjeli gurnuti na marginu događaja, istaknuo je Semolič.
U Sloveniji je pred ulazak u EU sklopljen socijalni pakt Vlade, sindikata i poslodavaca kojim je utvrđena politika plaća u prve dvije godine članstva u EU-u.
Prihvaćena je europska formula rasta plaća zahvaljujući kojoj su kroz godinu dana plaće realno porasle između 2,5 i 3 posto, ovisno o gospodarskoj grani, kazao je Semolič.
No, slovensko radništvo i sindikati ipak trpe razne pritiske, neovisno od ulaska u EU, jer se radi jačanja konkurentnosti slovenskog gospodarstva predlaže ukidanje dodatka za radni staž ili regresa.
Također se predlaže ukidanje diferenciranih poreznih stopa i uvođenje jedinstvene stope od 20 posto, što sindikati odbijaju jer je to sredstvo da bogati postanu još bogatiji, a siromašni slojevi još siromašniji, rekao je Semolič.