Uvodničar dr. Anđelko Milardović podsjetio je na kronologiju zbivanja koja su prethodila bleiburškoj tragediji istaknuvši kako se Pavelićev režim kao saveznik Hitlerove Njemačke u svibnju 1945. godine suočio s totalnim porazom i stoga odlučio zapovijediti povlačenje prema Austriji nadajući se kako će biti prihvaćen od strane zapadnih saveznika, jer se očekivao njihov sukob sa Sovjetima.
Milardović je iznio ocjenu po kojoj se do Bleiburškog polja uspjelo probiti oko 135 tisuća pripadnika vojnih formacija te oko 100 tisuća civila.
Bleiburg je, po Milardovićevim rječima, samo mjesto na kojemu su ubojstva zarobljenika osmišljena no ona su u stvarnosti počinjena na nizu drugih lokacija kako u Austriji tako i na području tadašnje Jugoslavije, dokle god su stizali tzv. "marševi smrti".
Jedan od sudionika simpozija u Sarajevu Ante Beljo Bleiburg je okvalificirao kao najveću tragediju hrvatskog naroda dodavši kako je tada počinjen genocid kako nad Hrvatima tako i nad Bošnjacima.
Sudionike sarajevskog simpozija pozdravio je i hrvatski veleposlanik u BiH Josip Vrbošić koji je istaknuo kako je istinu o Bleiburgu nužno osvijetliti jer samo poznavanje stvarnih činjenica može doprinijeti gradnji bolje budućnosti.
Vrbošić je stoga pozvao znanstvenike da nastave istraživati ova zbivanja.