Konferenciju organiziraju Udruga za inicijative u socijalnoj politici (UISP) u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i UNICEF-ovim Uredom za Hrvatsku.
Konferencija je dio trogodišnjeg projekta obuke stručnjaka, socijalnih radnika i udomitelja radi poboljšanja kvalitete udomljavanja i učenja novih načina rada, kazala je voditeljica projekta Aleksandra Selak Živković.
Novi način rada u udomiteljstvu podrazumijeva puno kvalitetniji postupak odabira udomitelja, prepoznavanje situacije i odnosa u obitelji u koju se namjerava smjestiti dijete, te kasniju stalnu edukaciju udomitelja, po uzoru na švedski model, ističe Selak Živković.
Iako udomiteljska skrb u Hrvatskoj ima dugu tradiciju, još uvijek velik broj djece provodi više godina u institucijama.
Ukupan broj djece bez roditeljske skrbi u ustanovama u Hrvatskoj je oko 1.500, od toga je oko 150 mlađih od 3 godine, a prosječna duljina boravka djeteta u domu je četiri i pol godine. U udomiteljske obitelji smješteno je oko 1.200 djece.
O potrebi unapređenja udomiteljstva i smještaja djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi u kvalitetnu obitelj ukazao je i UNICEF-ov Ured za Hrvatsku pokrećući početkom godine, u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi, akciju "Svako dijete treba obitelj".
Organizatori se nadaju da će se velik broj obitelji iz svih dijelova Hrvatske zainteresirati za udomljavanje djece različitih uzrasta ili barem za materijalnu pomoć obiteljima koje žele prihvatiti djecu.
Uz voditelje UNICEF-ova ureda, predavanja će tijekom konferencije održati predstavnici Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Goetheborgu u Švedskoj, a bit će predstavljen i priručnik "Udomiteljstvo: skrb o djeci izvan vlastite obitelji".