Skup na kojemu će četrdesetak znanstvenika i istraživača iz Hrvatske i inozemstva govoriti o životu i djelu utemeljitelja Akademije održava se u sklopu obilježavanja 190. obljetnice rođenja i 100. obljetnice smrti Josipa Jurja Strossmayera
Prvoga dana skupa, među ostalima, akademik Nikša Stančić govorit će o Strossmayeru u kontekstu hrvatske i europske politike, a Stjepan Matković o Strossmayerovoj viziji srednje Europe.
Znanstvenici iz inozemstva i Hrvatske govorit će o odnosu Strossmayera i Talijana, Mađara, Bugara, Makedonaca, Rusa, Čeha, Slovenaca, Slovaka te prema Srbiji i Crnoj Gori.
Prorektor zagrebačkog Sveučilišta Vjekoslav Jerolimov govorit će o Strossmayeru i zagrebačkom sveučilištu, a akademik Dubravko Jelčić o Strossmayerovu literarnom stvaralaštvu.
U nastavku skupa u Đakovu msgr. Andrija Šuljak govorit će o Strossmayeru i Hrvatskom zavodu sv. Jeronima u Rimu, a Stanislav Marjanović o biskupu Strossmayeru i hrvatskim banovima - Jelačiću, Šokčeviću i Mažuraniću.
Posebno će biti riječi o Strossmayeru, preteči modernoga ekumenizma - Strossmayer, Židovi i judaizam, Strossmayer i islam te Strossmayer, Luther i protestantizam.
Josip Juraj Strossmayer (Osijek, 1815.- Đakovo, 1905.), biskup bosanski i srijemski s rezidencijom u Đakovu, jedan je od najpoznatijih Hrvata u svijetu, erudit i teolog, političar i neustrašivi narodni tribun, incijator i pokrovitelj najznačajnijih nacionalnih kulturno-prosvjetnih i znanstvenih projekata u modernoj hrvatskoj povijesti.