"Nadam se da će pregovori početkom sljedećeg tjedna biti plodni", rekao je Straw na zajedničkoj konferenciji za novinare s američkom državnom tajnicom Condoleezom Rice.
Razgovori će vjerojatno biti održani u Parizu, a uz Strawa će na razgovorima s iranskim izaslanstvom biti njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer i francuski ministar vanjskih poslova Michel Barnier.
Teheran je ranije objavio da će na pregovore 23. svibnja poslati Hasana Rowhanija, tajnika Vrhovnog vijeća nacionalne sigurnosti.
Rice je ponovila da SAD podržava pregovore trojke EU-a i da su Europljani i SAD došli do jedinstvenog pristupa prema Iranu te izrazila nadu da će Iran iskoristiti prigodu i poštovati svoje međunarodne obveze da ne razvija nuklearno oružje pod izgovorom razvoja nuklearne energije za civilnu upotrebu.
Ukoliko razgovori ne uspiju Sjedinjene Države i njihovi saveznici su se suglasili da slučaj iznesu pred Međunarodnu agenciju za atomsku energiju, a potom pred Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Iran je nedavno najavio da će obnoviti svoj privremeno zamrznuti program obogaćivanja urana ukoliko ovaj krug razgovora ne poluči rezultat.
Europska unija i SAD strahuju da će iranski nuklearni program rezultirati nuklearnim oružjem i žele da Teheran trajno prekine programe obogaćivanja urana.
Francuska, Britanija i Njemačka, koje pregovaraju u ime EU-a, započeli su pregovore s Iranom prije dvije godine, a Teheran se prošle godine suglasio da zamrzne aktivnosti obogaćivanja.
Condoleeza Rice je na konferenciji za novinare također pozvala vlasti Uzbekistana da otvore politički sustav zemlje za reforme i naglasila da su Sjedinjene Države u svom izvješću izrazile zabrinutost ljudskim pravima u Uzbekistanu. Rice je dodala da unatoč tome što je Uzbekistan američki saveznik, Sjedinjene Države sve zemlje drže podjednako odgovornim da se angažiraju na ljudskim pravima te u procesu demokratizacije i otvorenosti.