U hrvatskom izaslanstvu, koje će boraviti na području Kabula, bit će predstavnici Hrvatskog sabora, Ureda predsjednika Republike, GS OSRH, kao i predstavnici hrvatskih medija.
"Cilj posjeta je upoznati se sa svim aspektima mirovne operacije međunarodnih snaga (ISAF), sa svim problemima s kojima se suočava međunarodna zajednica u ovoj operaciji - kako u njezinu vojnom tako i u civilnom dijelu", rekao je Ćosić.
On je najavio niz kontakata i razgovora ne samo s dužnosnicima afganistanske vlade nego i s civilnim i vojnim predstavnicima.
Podsjetio je da će ovog ljeta u Afganistan otputovati prvi zajednički medicinski tim u sklopu Američko-jadranske povelje, a u kojem će biti medicinski stručnjaci Albanije, Hrvatske i Makedonije.
Hrvatska u Afganistanu ima 50 vojnih policajaca u sklopu ISAF-a, a jedan diplomat i dva inspektora u sklopu su civilnog tima - njemačkog pokrajinskog tima za obnovu. Civilni timovi, kojih je dvadesetak, raspoređeni su širom Afganistana i imaju od 100 do 300 ljudi. Oni pokušavaju u određenim dijelovima zemlje uspostaviti normalni civilni život.
Drugi događaj koji je Ćosić najavio je održavanje konferencije u Cavtatu, odnosno znanstvenog skupa koji će biti posvećen novim pristupima dijagnozi i liječenju PTSP-a i mirovnim operacijama NATO-a. U radu tog skupa od 13. do 16. lipnja sudjelovat će stručnjaci iz Hrvatske, Izraela, Britanije, Francuske, Nizozemske, Španjolske i SAD-a.
Govoreći o proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a, Ćosić je rekao da će se ono održati u Ljubljani od 27. do 31. svibnja. Prema njegovim riječima, teme će biti mirovna operacija u Afganistanu kao i pomoć NATO-a u obuci iračkih vojnih snaga. Također će se govoriti i o svim drugim aktualnim pitanjima važnim za daljnje transformiranje NATO-a i povećanje njegove učinkovitosti u rješavanju svih sigurnosnih problema u svijetu, dodao je Ćosić.